Delhi – Gastronomia

GASTRONOMIA Delhi

Delhi posiada suży wybór restauracji, od ulicznych dhaba, gdzie danie nie kosztuje nawet 10 INR, do renomowanych rangą restauracji z posiłkiem na dwie osoby za jedyne 2500 INR!

Rejon Dźanpath i Connaught Place

Znajduje się tu wiele typowo indyjskich barów szybkiej obsługi. Dania są tanie i dobre, a same lokale wyglądają czysto i świeżo. Jedynym minusem jest brak stolików i krzeseł – w założeniu posiłki spożywa się na stojąco. Pośród indyjskich dań przeważa samosa i dosa w różnych odmianach, są też hamburgery, cheeseburgery i sandwicze. Także lodziarnie opanowały gastronomiczny rynek Delhi.

Nirula ’s Restaurant, w sekcji N, przy zewnętrznym rondzie Connaught Place, jest znanym kompleksem gastronomicznym. Liczne filie rozsiane są po przedmieściach Delhi. Snack-bar oferuje bogaty wybór lekkich dań kuchni indyjskiej i europejskiej, zimnych napojów, cocktąjlów mlecznych i lodów. W snack-barze można zamówić obiad na wynos w specjalnych pudełkach, dobrych do podróży pociągiem. Ulż obok baru jest lodziarnia, a po przeciwnej stronie pizzeria, W lodziarni panuje zadziwiający tłok przez cały dzień, od 10.00 do 24.00. Powyżej lodziarni mieści się czwarty oddział Niruli, restauracja Pot Pourri, która do niedawna była mekką dla turystów. Zdaje się, że ostatnio traci dobrą reputację. Bar sałatkowy jest wart polecenia (zestaw sałatek 72 INR), natomiast inne dania nie są już tak dobre, a klimatyzacja kiepska. Najlepiej zjeść tu śniadanie, które podawane jest o 7.30. Restauracja Chinese Room, należąca do kompleksu Nirula’s Restaurant, mieści się także na piętrze i proponuje dania kuchni chińskiej od 100 INR do 150 INR. Bar jest sympatyczny, choć nieco zadymiony.

Restauracja Embassy, sekcja D Connaught Place, serwuje bardzo smaczne wegetariańskie i mięsne dania, w tym kor-mę i brijani. Nie jest drogą restauracją i cieszy się popularnością wśród hinduskich urzędników.

Przy Janpath, w sekcji N, naprzeciwko podziemnego bazaru, czynnych jest kilka barów szybkiej obsługi. Pierwszym z kolei jest filia brytyjskiej sieci Wimpy, oferującej hamburgery. Do czasu gdy w Delhi zostanie otwarta restauracja MacDonalds, tutaj najprędzej można dostać Big Maca (100% baraniny!). Jest to oczywiście imitacja, a 60 INR za hamburgera i cocktail mleczny wydaje się czystym szaleństwem w porównaniu z cenami, jakie zwykło się płacić za posiłki w Indiach.

W tej samej linii co Ringo Guest House i Sunny Guest House znajdują się tańsze restauracje. Don’t Pass Me By jest popularną, małą restauracją, która stara się dogodzić smakoszom z wielu krajów. Niedaleko są restauracje Anand, New Light, Kalpana, Swaram Wikram.

Restauracja Kovil, w sekcji E Connaught Place, oferuje bardzo dobre dania wegetariańskie kuchni południowo-indyjskiej. United Coffee House, również w sekcji E, jest miłymi cichym popularnym lokalem. Samoobsługowa restauracja Sona Rupa przy Janpath ma dobre wegetariańskie dania południowoindyjskie. Bankura Cafe, również przy Janpath, zapewnia przyjemny odpoczynek od letniego upału. W porze obiadowej przychodzą tu hinduscy urzędnicy.

Keventers, róg Connaught Place i Arterii 3, tuż za zakrętem przy American Express, to mały bar mleczny, oferujący wyśmienite świeże mleko. Na Connaught Place, pomiędzy Janpath a Sansad Marg, w klimatyzowanym Palika Bazaar można tanio kupić zimne napoje.

Droższe restauracje, do których warto zajrzeć, znajdują się na Sansad Marg oraz przy Regal Cinema. Restauracja Kwality, Sansad Marg, działa sprawnie i jest nieskazitelnie czysta, aczkolwiek kuchnia jest przeciętna. Podawane tu dania wegetariańskie można znaleźć w innych restauracjach na terenie Indii; główne danie 40-70 INR, śniadanie 45 INR; w menu także potrawy nieindyjskie.

Restauracja El Arab, dokładnie na rogu Sansad Marg i zewnętrznego ronda Connaught Place, oferuje ciekawy wybór potraw Środkowego Wschodu; główne dania w granicach 55-80 INR; smaczne zestawy barowe 110 INR. Na dole znajduje się trochę droższa restauracja Cellar. Jeszcze wyższe ceny ma restauracja Gaylord, mieszcząca się tuż za rogiem. Restauracja Volga na Connaught Place jest klimatyzowana, ma wspaniałą obsługę i podaje bardzo smaczne dania wegetariańskie. Nieco podwyższone ceny nie są w-tym przypadku przesadą.

The Host na Connaught Place ma dobrą indyjską i chińską kuchnię, przyciąga bogatych Hindusów. Nie jest tanim lokalem i bez trudu wydaje się tu 600 INR za posiłek i napoje dla dwóch osób!

Jednym z nowo otwartych miejsc w okolicy jest Cafe 100, w sekcji B. Serwuje dobre zestawy barowe (105 INR), przekąski i lody. Cafe 100 stanowi duże zagrożenie dla popularności Nirula’s Restaurant.

Nową restauracją jest także Zen, w sekcji B. Specjalizuje się w chińskiej i japońskiej kuchni, wydaje się tam bajońskie sumy.
El Rodeo, sekcja A, obok American Express, podaje smaczne meksykańskie jedzenie. Warto przyjść choćby po to, by zobaczyć kelnerów w meksykańskich ubiorach. Główne danie 70 INR-100 INR (warte żądanej ceny).

Niedaleko Bengali Market, na rondzie przy Tansen Marg i Babar Rd, działa wykwintna i czysta Nathu ’s Restaurant. Restauracja oferuje dobre słodycze i małe przekąski (ćat). Warto spróbować dmuchanego chleba roti z sosem z soczewicy (ćo-laphatura), smażone, faszerowane ziemniaki (tikka), wafle przyrządzone na słodko lub ostro (papri ćat) czy rodzaj ptysi, które przełamane, służą do nabierania pieprznego sosu (golguppa).

Fa Yian, sekcja A, środkowe rondo Connaugt Place, jest chińską restauracją prowadzoną przez Chińczyków. Ceny są umiarkowane, klimatyzacja działa bez zarzutu. Główne danie 50-90 INR. Restauracja Paliki, sekcja B, zewnętrzne rondo Connaught Place, także specjalizuje się w chińskiej kuchni; dobry obiad kosztuje tu 101 INR.

Ciekawą restauracją jest obracająca się Parikarma, przy Kasturba Gandhi Marg. Inaczej niż w wielu tego typu lokalach, w których piękne widoki mają za zadanie odciągać od mniej atrakcyjnego jedzenia, tutaj kuchnia jest wyborna, a ceny umiarkowane. Pełny obrót zajmuje około półtorej godziny. Jest to czas, w którym bez pośpiechu można zamówić trzy dania. Czynna codz. w porze obiadu i obiadokolacji, sprzedaż napojów od 15.00 do 19.00.

Jeszcze jednym wartym polecenia lokalem, również na Connaught Place, jest cukiernia Wenger’s, oferująca bardzo duży wybór małych ciasteczek, które pakowane są do kartonowych pudełek i przewiązywane taśmą, tak że bezpiecznie można donieść je do hotelu.