Delhi – komunikacja

Autobus

Głównym dworcem autobusowym jest międzystanowy dworzec autobusowy (Interstate Bus Terminal, ISBT) przy Kashmir Gate (Bramie Kaszmiru), na północ od dworca kolejowego New Delhi. Dworzec posiada całodobową przechowalnię bagażu, oddział State Bank of India, pocztę, aptekę i restaurację Nagrik. Stąd miejskie autobusy odjeżdżają we wszystkich kierunkach miasta (2523145).

Dogodne dla turystów, dające szybkie połączenia, są częste autobusy do Dźajpuru (70 INR). Autobusy „deluxe” do Dźajpuru odjeżdżają spod Bikaner Ho-use (122 INR lub rzadsze autobusy z klimatyzacją 210 INR, 5 godz.).

Autobusy do Candigarh (70 INR, autobus „deluxe” 100 INR, 5 godz.) są dogodne dla kierujących się do Simli. W Ćandigarh należy się przesiąść do wąskotorowej kolejki do Simli. Delhi: Simla (90 INR, 10 godz.), Dharamsala (165 INR, 240 INR autobus „deluxe”, 13 godz.), Ma-nal (codz., 285 INR autobus „Deluxe”, 16 godz.), Hardwar (60 INR), Dehradun (64 INR), Bharatpur, Bikaner, Dźammu, Lakhnau (Lucknow), Mussuri (Mussoorie), Nainital, Śrinagar (350 INR, 24 godz.).

Niedaleko dworca kolejowego Niza-muddina, działa nowy międzystanowy dworzec autobusowy Saraj Kale Khan (ISBT). Stąd odjeżdżają autobusy do: Agry (6.00-24.00, 49 INR zwykły, 56 INR pospieszny, 71 INR „Deluxe”, dodatkowo 55 INR za wideo), Mathury i Wrindawany (Vrindaban) (35/41 INR zwykły/ pospieszny), Gwalioru (81/90 INR zwykły/pospieszny) i Bhaktapuru. Pomiędzy Saraj Kale Khan a drugim międzystanowym dworcem autobusowym (ISBT) przy Kashmir Gate (Bramie Kaszmiru) kursuje miejska linia autobusowa.

Do Katmandu Na Pahargańdźu oraz w innych miejscowościach turystycznych są informacje o bezpośrednich autobusach do Kathmandu. Podróż ma trwać 36 godzin. Turystom bezpośrednie połączenie wydaje się wygodniejsze i tańsze niż łączony przejazd pociągiem do Gorakhpuru (Uttar Pradeś), a stamtąd autobusem.

Wielu turystów przekraczało także granicę z Nepalem w wiosce Banbassa, we wschodniej części Północnego Uttar Pradeśu. Codziennie do Banbassy odjeżdżają autobusy z New Delhi.

Pociąg

Delhi jest ważnym centrum sieci kolejowej Indii. Właśnie tutaj najłatwiej jest dokonać rezerwacji. Na piętrze dworca kolejowego New Delhi mieści się biuro rezerwacji biletów dla obcokrajowców; czynne codz. od 7.30 do 17.00, nd. zamkn. Można zgłosić się również, mając kartę nielimitowanych przejazdów pociągami, Indrail Pass, lub w celu dokonania jej zakupu. Biuro jest zawsze pełne ludzi i nieraz trzeba czekać nawet godzinę. Przy zakupie biletów opłatę należy uiścić w obcej walucie (dolary, funty szterlingi) lub w rupiach po okazaniu dowodu wymiany pieniędzy w banku; reszta wydawana jest w rupiach.

Główne biuro rezerwacji biletów mieści się na Chelmsford Rd, pomiędzy dworcem kolejowym New Delhi a Connaught Place. Biuro działa sprawnie, wyposażone jest w 50 skomputeryzowanych stanowisk, ale mimo to jest tutaj tłoczno i na swoją kolej czeka się nawet godzinę. Przy wejściu należy wziąć swój numerek i czekać pod wyznaczonym okienkiem. Najlepiej przyjść wcześnie rano lub po przerwie obiadowej; czynne codz.: 7.45-13.50, 14.00-21.00; nd., 7.45-13.50.

Nie wolno zapomnieć, że Delhi ma dwa główne dworce kolejowe – w Starym i Nowym Delhi. Z dworca kolejowego w New Delhi na Pahargańdźu jest o wiele bliżej na Connaught Place. Jeśli pociąg odjeżdża z dworca w Old Delhi, należy pamiętać, iż dużo czasu zajmuje przedarcie się przez niezmiennie zakorkowane ulice Starego Delhi. Na trasie pomiędzy dworcem kolejowym w Nowym i Starym Delhi kursuje autobus #6,1 INR. Na południowym krańcu Nowego Delhi jest jeszcze jeden dworzec kolejowy, Nizamuddin. Dla niektórych pociągów jest to początkowa lub końcowa stacja. Kto zamierza zostać na Ćanakjapuri lub na południe od Connaught Place, niech wysiądzie tutaj.

Niedawno pociągi z Delhi do Dźajpuru, Dźodhpuru czy Udajpuru odjeżdżają i kończą bieg na dworcu kolejowym Saraj Rohilla zamiast w Starym Delhi. Dworzec Saraj Rohilla znajduje się około 3,5 km na północny zachód od Ćonnaught Place, na Guru Govind Singh Marg. Rezerwując bilet, dobrze byłoby zapytać, czy sytuacja nie uległa zmianie. Wyjątek stanowi nowy Shatabdi Express do Dźajpuru, który odjeżdża z dworca New Delhi.

KOMUNIKACJA

Delhi jest bardzo rozległym miastem, a autobusy są bardzo zatłoczone. Innym środkiem komunikacji może być taksówka, autoriksza lub rower.

Lotnisko

Przejazd z lotniska do centrum miasta lub odwrotnie nie jest łatwą sprawą, choć właśnie tego oczekujemy, mając na uwadze wiele środków lokomocji. Nachalność taksówkarzy i autorikszarzy bije tu wszelkie rekordy, szczególnie w stosunku do nieświadomych turystów, będących tu pierwszy raz.

Autobus Pomiędzy terminalami oraz na Connaught Place kursują regularnie autobusy EATS (Ex-Servicemen’s Air Link Transport Service) (»3316530). Autobus zabiera lub wysadza pasażerów przy wszystkich główniejszych hotelach wzdłuż trasy na życzenie; cena biletu 25 INR. Niestety, autobus nie dojeżdża do Pahargan-dźu. Z Connaught Place autobus odjeżdża spod biura Vayudoot, na Janpath, naprzeciwko podziemnego Palika Bazaar; kursuje w godz. od 4.00 do 22.30.

Wschodząc z budynku lotniska, zobaczymy stanowisko autobusów EATS, zaraz po prawej stronie. Autobusy EATS są optymalnym rozwiązaniem, aczkolwiek przylatując późno w nocy, wypada nieco zaczekać (patrz ostrzeżenie o taksówkach opłacanych z góry w rozdziale Taksówki, poniżej).

Na Connaught Place zdarza się, iż auto-rikszarze dopuszczają się wyrafinowanego oszustwa. Skręcają w boczną uliczkę, gdzie fałszywy policjant w oficjalnym uniformie, a nawet z pałką (lathi) zatrzymuje rikszę pod pozorem „hindusko-muzułmańskich rozruchów” na Pahargańdźu czy w jakimkolwiek innym miejscu, do którego chce się dojechać. Finał całej sprawy jest następujący: turysta zostaje zawieziony do jakiegoś odległego hotelu, zwykle na Karol Bagh i musi płacić zawrotną sumę, potem rozpoczyna się kolejne namawianie na jak najszybszy dojazd do centrum, teraz na uprzywilejowanych warunkach, co tak naprawdę oznacza bardzo wygórowaną taksę.

Z lotniska na dworzec kolejowy New Delhi, od wschodniej strony, czyli Ajmer Gate (Bramy Adźmiru) oraz na międzystanowy dworzec autobusowy kursują regularnie autobusy Delhi Transport Corporation; cena biletu 20 INR plus 5 INR za bagaż. Z Super Bazaar na Connaught Place odjeżdża na lotnisko autobus #780, lecz zwykle jest bardzo zatłoczony.