Delhi – Orientacja

Delhi jest miastem bardzo rozległym, ale raczej trudno się w nim zgubić. Zabytkowa część miasta leży na zachodnim brzegu rzeki Jamuny i zasadniczo jest podzielona na dwie części – Old Dehli i New Delhi. Dwie ulice, Desh Bandhu Gupta Rd i Asaf Ali Rd stanowią granicę pomiędzy gęstą zabudową starego miasta a przestronną i nowocześnie zaprojektowaną częścią stolicy.

Do Old Delhi, XVII-wiecznego otoczonego murem Szachdżahanabadu prowadzą bramy miejskie. Znajduje się tu ogromny Red Fort (Lal Kila; Czerwony Fort) i Dżami Masdżid (Wielki Meczet). Miasto ma wąskie uliczki, mnóstwo świątyń, meczetów i bazarów. Główną ulicą jest Ćandni Ćauk (Chandni Chowk; „srebrna ulica”). W Old Delhi mieści się dworzec kolejowy i trochę bardziej na północ, w pobliżu Kashmir Gate (Bramy Kaszmiru), główny międzystanowy dworzec autobusowy. Zaś przy dworcu kolejowym w New Delhi zaczyna się Pahargandź (Paharganj). Stanowi on rodzaj strefy buforowej pomiędzy starą a nową częścią miasta. Pahargandź jest też ulubionym miejscem turystów nie narzekających na nadmiar pieniędzy. Znajduje się tu dużo tanich, cieszących się popularnością hoteli i restauracji.

New Delhi, zgodnie z zamysłem projektantów, jest miastem z parkami i fontannami, o szerokich, obsadzanych drzewami ulicach. Wokół Connaught Place skupiają się dzielnice handlowe i mieszkaniowe, w Radźpath (Rajpath) – ulicy odchodzącej na południe od Connaught Place – znajduje się dzielnica rządowa. Pomnik India Gate (Brama Indii) stoi na wschodnim krańcu ulicy Radźpath, zaś na zachodnim wznosi się Rasztrapati Bhawan (Rashtrapati Bhavan; pałac prezydencki).

Ogromne rondo Connaught Place i rozchodzące się od niego promieniście ulice stanowią centrum New Delhi. Mieści się tam większość przedstawicielstw linii lotniczych, banków, stanowych agencji turystycznych oraz siedziba państwowego biura turystycznego. Nie brak też tanich miejsc noclegowych i dużych hoteli. Ważnymi punktami orientacyjnymi są Regal Cine-ma na południowej stronie Connaught Place i Plaża Cinema w części północnej. Nazwy te mogą okazać się bardzo przydatne przy wskazywaniu taksówkarzowi lub kierowcy autorikszy kierunku, w którym zmierzamy.

Janpath (Dźanpath), odchodząca od Connaught Place w kierunku południowym, jest jedną z najważniejszych ulic. Są tam Government of India (Rządowe Biuro Turystyczne Indii), Student Travel Information Centre (Studenckie Centrum Informacji Turystycznej), mieszczące się w budynku Imperial Hotel, oraz wiele innych ważnych punktów.

Na południe od rządowej dzielnicy New Delhi leżą bardziej zamożne dzielnice mieszkaniowe: Defence Colony, South Extention, Lodi Colony, Greater Kailashand Vasant- Vihar. Międzynarodowy port lotniczy im. Indiry Gandhi położony jest na południowy zachód od miasta. W połowie drogi pomiędzy lotniskiem a Connaught Place znajduje się Chana-kyapuri (Canakjapuri), enklawa dyplomatów. W tej nowoczesnej dzielnicy mieści się większość ambasad, a także kilka eleganckich hoteli.

W prawie wszystkich większych księgarniach oraz w Delhi Tourism Development Corporation (Delhijski Zarząd d/s Rozwoju Turystyki) dostępne jest 200-stron-nicowe wydanie A to Z Road Guide for Delhi. Zawiera 60 szczegółowych map, bardzo przydatnych dla kogoś, kto pragnie zapuścić się w delhijskie zakamarki.

Biura turystyczne

W Delhi, przy Janpath 88, działa rządowe biuro turystyczne Indii (India Tourism Development Corporation, ITDC) (3320005). Dysponuje mnogością informatorów i broszurek o różnych miejscowościach i ciekawszych obiektach w całym kraju. Należy jednak wiedzieć, o co prosić, ponieważ żaden informator nie leży na wierzchu. Biuro oferuje dobry darmowy plan całego Delhi, pomaga także w znalezieniu noclegów. Czynne: pn.-pt., 9.00-18.00; sb., 9.00-14.00; nd. zamkn.

W hali przylotów w międzynarodowym porcie lotniczym znajduje się, czynny całą dobę, punkt informacji turystycznej, oferujący także pomoc w rezerwacji noclegów (329117). Niestety, można się tu spotkać z podobną sytuacją, jaka panuje w wielu indyjskich biurach turystycznych. Turystów zapewnia się, że wybrany przez nich hotel nie dysponuje wolnymi miejscami, po czym daje się własne propozycje noclegów.

Delhi Tourism Cotporation (Delhijski Zarząd d/s Turystyki) ma swoje biuro na Connaught Place w sekcji N (-0-3313637). Zarząd posiada filie w New Delhi (350574), Old Delhi (2511083), dworcu kolejowym Nizamuddin (611712), a także na mię-dzystanowym dworcu autobusowym przy Kashmir Gate (2512181).

Ostrzeżenie Wychodząc z dworca kolejowego New Delhi, należy unikać „centrów informacji turystycznej” znajdujących się po drugiej stronie ulicy (jest ich około dwunastu). Żadne z nich, mimo gorących zapewnień, nie jest biurem turystycznym. Są to agencje turystyczne, z których wiele poluje na pieniądze nie podejrzewających nic podróżnych to zarówno obcokrajowców, jak i samych Hindusów.

Mnóstwo naganiaczy z pobliskich sklepów usiłuje skierować tam turystów, by wziąć swoją prowizję. Udając się na dworzec celem dokonania rezerwacji, nie należy dawać wiary informacjom o nieczynnej kasie biletowej dla obcokrajowców. Nie dajmy się także skusić na oferty tanich przejazdów autobusowych oraz hoteli.

Pieniądze

Główne indyjskie biura oraz banki zagraniczne działające w Indiach mają swe siedziby w Delhi. Jak zwykle, nie wszystkie oddziały wymieniają czeki podróżne. Jeśli zaistnieje potrzeba wymiany pieniędzy poza stałymi godzinami otwarcia banków, najlepiej będzie skorzystać z usług Central Banku, który ma swój czynny całą dobę oddział w hotelu Ashok przy Chanakyapuri. Jednak nie każda waluta jest tam wymieniana.

Bank American Express (3324119; faks 3321706), sekcja A Connaught Place, jest czynny codziennie od 9.00 do 19.00. Zwykle bywa zatłoczony, lecz obsługa jest tu bardzo szybka. Przy wymianie pieniędzy akceptowane są nie tylko czeki American Express. W przypadku konieczności zgłoszenia kradzieży lub zgubienia czeku podróżnego American Express, należy mieć z sobą kopię zgłoszenia na policji, jedno zdjęcie, a także dowód nabycia czeków. Jeśli ktoś nie posiada dowodu zakupu, zwykle musi zrobić potwierdzenie teleksem przed ponownym otrzymaniem czeków. Procedura ta jest identyczna w przypadku kradzieży wszystkich czeków; American Express jest upoważniony wówczas do wydania limitowanych funduszy. W razie kradzieży lub zgubienia czeków należy możliwie najszybciej skontaktować się telefonicznie z bankiem (6875050, numer całodobowy).

Inne banki:
ANZ Grindlays
Connaught Place, sekcja E (3319643)
Bank of America
Barakhamba Rd 15 (3722332)
Banque Nationale de Paris
Barakhamba Rd 15 (3313883)
Citibank
Jeevan Bharati Building, Connaught Place (3712484)
Hongkong Bank
Kasturba Gandhi Marg 28 (3314355)
Standard Chartered Bank
Sansad Marg 17 (310195)
Thomas Cook
Imperial Hotel, Janpath (3327135; faks 3715685)

Poczta i Telekomunikacja

Niewielki urząd pocztowy znajduje się na Connaught Place w sekcji A, zaś Poczta Główna usytuowana jest na rondzie przy Baba Kharak Singh Marg (Arteria 2), 500 m na południowy zachód od Connaught Place.

Korespondencję na poste restante można odbierać niedaleko, na poczcie dla obcokrajowców (Foreign Post Office) na Market Rd (oficjalnie zmieniona na Bhai Vir Singh Marg). Urząd poste restante mieści się mniej więcej z tyłu budynku, na górze. Czynny codz., 9.00-17.00. Listy wysyłane na poste restante należy adresować na „New Delhi”. Zaadresowane wyłącznie do „Delhi” wędrują do Old Delhi na pocztę, do której dojazd jest dość uciążliwy.

Korespondencję można wysyłać także na adres biura turystycznego przy Janpath lub do Student Travel Information Centr# (Studenckie Centrum Informacji Turystycznej). Klienci American Express mogą skorzystać w tym względzie z usług banku.

Punkty międzynarodowych i miejscowych rozmów telefonicznych STD/ISD, zwykle prywatne, rozsiane są po całym mieście. Istnieje także rządowy urząd telekomunikacji VSN Ltd (Videsh Sachar Nigam) na Bangla Sahib Rd. Tu można posłużyć się kartą kredytową, zamówić rozmowę na koszt abonenta dzięki połączeniu z odpowiednią jednostką telekomunikacyjną wybranego kraju (Home Country Direct service) albo po prostu skorzystać z telefonu posiadającego połączenia międzynarodowe.

Polska ambasada Delhi – adres
Shantipath 5/50, Chanakyapuri (tel.608762, 608321)