Delhi – Rozrywka, Zakupy

ROZRYWKI

Surowe przepisy koncesyjne w Delhi na pewno nie sprzyjają nocnemu życiu miasta. Bary i dyskoteki działają jedynie w 5-gwiazdkowych hotelach. Dobry jest Jazz Bar w hotelu Sheraton, w którym każdego wieczoru odbywają się na żywo koncerty jazzowe; napoje są tu bardzo drogie – piwo kosztuje 170 INR! Dyskoteki są elitarne i zwykle otwarte tylko dla gości hotelowych. Z pewnością łatwiej wkręcić się parom i kobietom, niż samotnym mężczyznom.

Indyjski taniec można zobaczyć w Parsi Anjuman Hall, Bahadur Zafar Marg, naprzeciwko stadionu Ambedkar; informacja pod nr. 3317831. Regularne występy taneczne odbywają się również w India International Centre (4619431), Max Mueller Marg 40.

Wokół Connaught Place jest wiele kin, lecz zwykle wyświetlane są filmy komercyjne. Ambitniejsze zachodnie kino ma British Council (03710111), Kasturba Gandhi Marg. Warto sprawdzić inne ośrodki kultury.

ZAKUPY

W Delhi można kupić jedwabie, kamienie szlachetne, skórę, wyroby z drewna oraz praktycznie wszystko, co sprzedaje się w całych Indiach. Przyjeżdżając do Delhi, warto rozejrzeć się, na co zwrócić uwagę podróżując po subkontynencie. Jeśli Delhi jest ostatnim odwiedzanym miejscem przed odlotem do kraju, łatwo tu uzupełnić zakupy, których nie zrobiliśmy podczas podróżowania.

W Nowym Delhi, niedaleko Connaught Place, na Dźanpath, znajduje się główne centrum handlowe wyrobów rękodzielniczych (Central Cottage Industries Emporium). W budynku są solidnej jakości wyroby z całych Indii i w umiarkowanych cenach, m.in. wyroby drzeworytnicze, wyroby z miedzi i mosiądzu, obrazy, ubrania, tkaniny, a nawet meble. Wzdłuż Baba Kharak Singh Marg (Arteria 2) znajduje się wiele centrów handlowych, podległych poszczególnym stanom. Każdy sklep oferuje wyroby rękodzielnicze ze swego stanu. Wokół Connaught Place i na Dźanpath czynnych jest wiele różnych sklepów. Dywany, biżuterię oraz antyki (często tylko z nazwy) sprzedają uchodźcy tybetańscy i chciwi mieszkańcy Kaszmiru, głównie w małych sklepach i budkach przy Imperial Hotel.

Znanym centrum handlowym Starego Delhi jest Ćandni Ćauk (Chandni Chowk – Plac Księżycowy). Można tu kupić dywany i biżuterię. Najlepiej zapuścić się w labirynt uliczek odchodzących od Ćandni Ćauk. Osobliwością jednej z nich, Cariba Kalan, jest handel perfumami (dobrymi).

Także na Main Bazaar, na Pahargańdźu, można zrobić dobre zakupy. Warto poszukać perfum, olejków, mydeł czy kadzidełek. Te ostatnie kupuje się w dwóch oznakowanych miejscach, przy hotelu Vivek oraz niedaleko Camran Lodge. Należy pamiętać, że dniem wolnym od pracy na Main Bazaar jest poniedziałek. W istocie wiele sklepów czynnych jest cały tydzień. W niedzielę na Pahargańdźu jest bardzo tłoczno.

W ostatnich latach centrum handlowe Karol Bagh Market, wzdłuż Panchkukin Marg (Arteria 3), 2 km na zachód od Connaught Place, stało się częściej odwiedzane niż Connaught Place czy Main Bazaar.

Centrum handlowe Sunder Nagar Market jest zespołem sklepów oferujących antyki, wyroby z miedzi i mosiądzu. Ceny są wysokie, lecz wyroby wysokiej jakości. Centrum mieści się na południe od Purana Kila (Starego Fortu), niedaleko Zakir Hussain Rd, naprzeciwko hotelu Oberoi New Delhi. Wysokiej klasy hotele mają także swe sklepy, a jakość wyrobów idzie w parze z obowiązującymi tu cenami.

Naprzeciwko hotelu Ashok na Ćanakjapuri, pod arkadami, wewnątrz bramy prowadzącej do jednostki sił powietrznych New Wellington (!), mieści się kompleks handlowy Santushti. Działają tutaj małe eleganckie butiki z rozmaitymi wyrobami, bardzo drogimi.

Rejon Hauz Chas na południu Delhi jest również ciekawym, choć niewielkim centrum handlowym.

PODRÓŻOWANIE

Delhi stanowi główną bramę wjazdową do Indii (aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zamorskich podróży do Indii, należy przejrzeć rozdział wprowadzający: Podróżowanie). W pewnych okresach międzynarodowe loty z Delhi bywają w całości zarezerwowane. Dobrze jest więc dokonać wcześniejszej rezerwacji. Szczególnie dotyczy to lotów pozaeuropejskich, na które uzyskuje się bardzo dużą zniżkę. Rezerwację należy potwierdzić dwukrotnie oraz upewnić się, że bilet został potwierdzony na odpowiedni lot.

Delhi stanowi także centrum dla rozbudowanej sieci komunikacji krajowej, w tym autobusowej, kolejowej i lotniczej.

Samolot Terminal krajowych lotów (Terminal I międzynarodowego portu lotniczego im. Indiry Ghandi) znajduje się 7 km od centrum miasta, zaś nowszy terminal lotów międzynarodowych (Terminal II) jeszcze 2 km dalej.

Na lotnisku New Delhi, w holu przylotów międzynarodowych, działają całodobowe kantory wymiany walut, State Bank of India oraz Thomas Cook. Należy udać się tam po odprawie celnej i paszportowej, gdyż z przeciwnego kierunku nie ma dojścia. Obsługa w kantorach jest szybka i sprawna.

Wiele międzynarodowych lotów zaczyna się i kończy w Delhi bardzo wcześnie rano. Należy uważać podczas pierwszej podróży do Indii, szczególnie jeśli jest się zmęczonym lotem. W przypadku porannego odlotu z Delhi, należy zarezerwować taksówkę jeszcze poprzedniego popołudnia, gdyż w nocy o nią trudno (w rozdziale Noclegi – najtańsze; inne informacje o retiring rooms – na lotnisku).

Kiedy wylatuje się z Delhi liniami Air India (loty zarówno krajowe, jak i międzynarodowe), wszystkie bagaże muszą być prześwietlane promieniami Rtg i oznakowane. Należy to zrobić przed ustawieniem się w kolejce do odprawy; urządzenie do prześwietlania bagaży stoi wewnątrz holu odlotów. Również przed odprawą, w przypadku lotów międzynarodowych, należy uiścić opłatę lotniskową w kantorze State Bank, w holu odlotów.

Na lotnisku międzynarodowym znajduje się okropny snack-bar, księgarnia i bank, a wewnątrz holu odlotów kilka sklepów wolnocłowych, zwykle z wysokimi cenami, oraz drugi potworny snack-bar, gdzie płaci się w dolarach. Działająca tu restauracja Ashok ma prawdopodobnie najgorszą kuchnię w całych Indiach.

Autobusy Delhi Transport Corporation zapewniają połączenie między terminalami za 10 INR, zaś autobus IAAI robi to za darmo. Jeździ tu również autobus EATS.