Dolina Kulu (Miasto Kulu – Kullu)

Połączenia

Samolot Lotnisko znajduje się w Bhuntarze, 10 km na południe od Kulu. We wtorki i czwartki samoloty linii Jagson Airlines (o65/ 286) odlatują do Delhi (123 $), Śimli (49 $) i Dharamsali (Gaggal, 49 $).

Przynajmniej raz dziennie kursuje do Delhi samolot Archana Airways (65/630). Linia Rajair obsługuje natomiast codzienne loty do Mumbaju (Bombaj) przez Ćandigarh. Samoloty KĆV latają na trasie do Delhi i Amritsaru. Więcej informacji na temat nowo powstałych linii Archana Airways i KCV można otrzymać w biurze Aggrawal Tnwels pod nr. 65/220.

Autobusy i taksówki Do Kulu kursują bezpośrednie autobusy z Dharamsali, Śimli (235 km), Ćandigarhu (270 km) i Delhi (512 km). Uwaga! Autobusy z Kulu do Candigarhu nie przejeżdżają przez Śimlę. Wszystkie autobusy zatrzymujące się w Kulu jadą dalej do oddalonej o 42 km na północ Manali.

Podróż autobusem z Delhi trwa 14 godzin; ekspres, kurs pośpieszny, kosztuje 180 INR. Ceny biletów zależą od rodzaju autobusu, w przypadku superdelwce wynoszą 310 INR.

Kulu ma bezpośrednie połączenie autobusowe z Manali (15 INR, 1 godz. 45 min). Mniej autobusów kursuje do miejscowości położonych po wschodniej stronie rzeki Beas, a przejazd tymi nielicznymi zabiera bardzo dużo czasu, np. z Manali do pobliskiego Nagaru prawie dwie godziny, a jeszcze 30 minut jedzie się z Nagaru do Kulu.

Do Nagaru można też pojechać samochodem – uwaga na wąski most w Patlikuhlu, niedaleko Katrąjnu. Autobus jadący z Kulu do Manali zatrzymuje się właśnie przy moście. Można tu wysiąść i dalszą drogę pokonać na piechotę. Chcąc dostać się do zamku samochodem, trzeba przejechać 6 km; droga dla pieszych jest znacznie krótsza, ale za to bardzo stroma.

Pod warunkiem, iż jest się przygotowanym na wysokie ceny, po dolinie Kulu można również podróżować taksówką. Przejazd z Śimli lub Ćandigarhu do Kulu i Manali kosztuje ponad 1700 INR. Za kurs z Kulu do Manali płaci się 400 INR.

OKOLICE KULLU

Pobyt w dolinie Kulu jest doskonałą okazją do zwiedzenia okolicy oraz innych pobliskich dolin. Więcej informacji podajemy w Piesze wycieczki z Manali i Dolina Kulu.

Dolina Parbatti

Dolina Parbatti ciągnie się na północny wschód od Bhuntaru i graniczy z południowymi obrzeżami Kulu. Podróżowanie po dolinie umożliwiają kursujące tędy autobusy. Jedną z atrakcji regionu są gorące źródła w pobliżu Manikaranu. Turystów zaskoczy z pewnością widok mieszkańców miasta gotujących jedzenie w znajdujących się w sikhijskiej świątyni zbiornikach z gorącą wodą. W świątyni można uzyskać darmowe zakwaterowanie; zmęczeni zwiedzaniem przyjezdni mają do dyspozycji łaźnię (osobna dla kobiet i mężczyzn). Ponieważ Manikaran leży w zacienionej, a więc chłodnej, części doliny, ciepła woda jest dla mieszkańców niczym skarb. Legenda głosi, iż na miejsce swej trwającej dwa tysiące lat medytacji Śiwa obrał Khir Gangę, miejscowość położoną 30 km dalej.

W malowniczej i świetnie badającej się na piesze wyprawy okolicy Manikaranu przebywa spora grupa hipisów z Francji i Hiszpanii.

Noclegi

Mieszkańcy chętnie wskażą domy i sklepy, w których można zamieszkać. Prowadzony przez HPTDC hotel Parvati (235) oferuje dziesięć pokoi dwuosobowych po 300 INR. Zasłużenie dobrą opinią cieszy się Padha Family House, niedaleko mostu. Nocleg w zadbanych i przestronnych pokojach kosztuje 100 INR. Goście mogą zamówić posiłki oraz skorzystać z należącej do hotelu łaźni. Wielu turystów zaopatruje się tutaj we wspaniały, ale drogi miód.

Spacerując po mieście, wstąpmy do sklepów ćaj, by spróbować kheerh, pysznego ryżowego deseru sporządzonego z mleka, cukru, kokosu i rodzynek.

Komunikacja Podróż autobusem z Kulu do Bhuntaru trwa półtorej godziny i kosztuje 6 INR. Tyle samo czasu i pieniędzy trzeba przeznaczyć na przejazd z Bhuntaru do Manikaranu.

Dolina Saińdź (Sainj)

Choć tereny położone pomiędzy Aut i Saińdź nie są tak malownicze, jak pozostałe doliny, wyróżniają się jednak specyficznym urokiem. Być może, dlatego że nieczęsto zaglądają tutaj turyści. Mieszkańcy, nie przywykli do wizyt z zagranicy, chętnie służą radą i pomocą. Okolica nie obfituje wprawdzie w hotele czy pensjonaty, wystarczy jednak popytać, a na pewno znajdzie się zakwaterowanie w domach prywatnych. Przejazd autobusem z Bhuntaru do Autu trwa godzinę, bilety kosztują 6 INR.