Dolina Kulu (Miasto Kulu – Kullu)

Z KULLU DO MANALI

Przy drodze łączącej Kulu z oddaloną o 42 km Manali znajduje się wiele miejscowości, które mogą zainteresować turystów. Są dwie drogi pomiędzy Kulu i Manali. Pierwsza – dogodniejsza – prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu Beas. O wiele trudniejsza do pokonania jest kręta i rzadko używana droga po wschodniej stronie rzeki. Turyści decydujący się na przejazd właśnie tą drogą będą mieli sposobność zwiedzenia pięknego zamku w Nagarze.

Rajson

Rajson jest doskonałą bazą wypadową na wyprawy po okolicy. Pole kempingowe znajduje się nad rzeką, w odległości zaledwie 8 km na północ od Kulu. Na terenie kempingu usytuowanych jest 14 dwuosobowych domków, które można wynająć za 150 INR. Rezerwacji dokonuje się w biurze turystycznym w Kulu.

Katrajn

Za najszerszy odcinek doliny Kulu uważane są okolice Katrajnu, miasteczka leżącego w połowie drogi pomiędzy Kulu a Manali, u podnóża szczytu Baragarh (3325 m). Mniej więcej dwa kilometry dalej, na lewo od głównej drogi, znajduje się hodowla pstrągów.

Zakwaterowanie

Zamiast zatrzymywać się w zatłoczonym Kulu lub w Manali, zamieszkajmy w Katrajnie, na przykład w niewielkim Rest House albo w ładnym domu turystycznym HPTDC o nazwie Hotel Apple Blossom. Nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje 200 INR, a w pięcioosobowej sali sypialnej 45 INR. Bardziej zamożni turyści mogą udać się do drogiego Span Resort (83140), tuż nad rzeką.
Pobyt w pokoju dwuosobowym kosztuje 3950 INR (w cenę wliczone jest pełne wyżywienie).

Nagar

Katrajn leży w pobliżu Nagaru, pięknego starego miasta usytuowanego wysoko w górach, na wschód od rzeki Beas. Miasteczko rozsławi! wspaniały zamek. Choć dojazd do zamku nie jest łatwy, turyści nigdy nie żałują wysiłku, jaki włożyli, by się tu dostać.

Zamek w Nagarze W czasach, gdy Nagar był głównym miastem doliny Kulu, siedziba radży mieściła się w zamku. W 1660 r. stolicę przeniesiono do Sultanpuru, dzisiejszego Kulu. Zamku strzeże fort o osobliwym wyglądzie. Ze zbudowanych wokół jego zewnętrznej strony werand można podziwiać zbocze doliny opadające stromo w dół. Na zamkowym dziedzińcu znajduje się niewielka świątynia posiadająca kamienną tablicę z napisem informującym, iż przyniosły ją do tej świątyni pszczoły.

Świątynie W okolicy zamku znajduje się kilka godnych uwagi świątyń. Wzniesiona z szarego piaskowca świątynia Gauri Śankar usytuowana jest koło bazaru, poniżej zamku. To sanktuarium, poświęcone Śiwie, pochodzi z XI lub XII w. Zadziwiająco małych rozmiarów jest świątynia boga Wisznu Ćatar Bhudź, położona naprzeciwko zamku. Droga pod górę prowadzi do przypominającej pagodę świątyni Devi Tripury Sundri Jeszcze wyżej znajduje się świątynia Murlidhara Kryszny.

Galeria Roerichów Za zamkiem, również przy drodze prowadzącej pod górę, znajduje się Galeria Roerichów. W pięknym starym budynku wystawiono kolekcje prac zmarłego w 1947 r. profesora Nicholasa Roericha oraz jego syna Svetoslava Roericha, zmarłego w Bangalurze w 1993 r. Jednym z powodów, dla którego warto wybrać się do muzeum, jest jego wspaniałe usytuowanie i roztaczające się stąd cudowne widoki na położoną niżej dolinę.

Noclegi Dobrą opinią cieszy się prowadzony przez HPTDC Castle Hotel (ul6); noclegi trzeba zarezerwować z dużym wyprzedzeniem (rezerwacji dokonuje biuro turystyczne w Kulu). Hotel oferuje dziesięć miejsc w sali sypialnej (45 INR), cztery pokoje dwuosobowe ze wspólną łazienką za 125 INRorazsiedem większych pokoi dwuosobowych z łazienką w cenie od 250 do 400 INR. Nocleg w pokoju trzyosobowym kosztuje 200 INR.

Naprzeciwko zamku, niedaleko poczty, znajduje się Poonam Mountain Lodge & Rcstaurant (12). Właściciel chętnie służy pomocą oraz organizuje wyprawy w góry. Turyści mają do dyspozycji duże pokoje za 200 INR. Na miejscu można też zamówić posiłki i prowiant na wycieczki.

Tańsze zakwaterowanie oferuje prowadzony przez Francuzów Aliance Guest House, w górnej części Nagaru. Do niedrogich hoteli należy Forrest Rest House.