Mandi

Miejscowość, leżąca przy dawnym szlaku solnym prowadzącym do Tybetu, jest „bramą” do doliny Kulu. Wyruszając na wspinaczkę w górę wąskiego wąwozu rzeki Beas, po drodze zostawimy szary i ponury krajobraz, by następnie ucieszyć oko przepiękną zieloną doliną Kulu. Ponieważ Mandi leży na wysokości zaledwie 760 m, temperatura jest tu znacznie wyższa. Nazwa miasteczka oznacza „targ”, co wskazuje na to, iż prowadzi tu wiele dróg.

Największą uroczystością w Mandi jest święto Śiwarati ( przypadające na przełom lutego i marca), chyba najciekawsze wydarzenie w całym Himaćal Pradeśu. Na czas obchodów, trwających cały tydzień, do miasteczka sprowadza się wizerunki bóstw z całej okolicy. Wierni gromadzą się w świątyni Bhutnath, by doświadczyć dar-slian (widzenia bóstwa).

Noclegi i gastronomia

Ścieżka za przystankiem autobusowym wiedzie do hotelu Mandav (22/123) prowadzonego przez HPTDC. Budynek znajduje się po drugiej stronie rzeki, naprzeciwko centrum miasta. Mieszczące się w starym aneksie pokoje z łazienką i stałym dopływem ciepłej wody kosztują 150-200 INR. O wiele ładniejsze są jednak pokoje z telewizją satelitarną, w nowej części hotelu. Za nocleg płaci się tu 350 INR. Na miejscu jest też dość dobra restauracja.

Tanie hotele położone są po drugiej stronie rzeki. Za najlepszy uważany jest Standard, przy głównym placu. Pokój dwuosobowy z łazienką kosztuje tu jedynie 65 INR.

Po przeciwnej stronie placu usytuowany jest nieco podupadły Raj Mahal (22/401), dziwaczny stary budynek z małą świątynią w ogrodzie. Ceny wahają się w granicach 97-125 INR za pokój z łazienką oraz 200-275 INR za większy pokój. Bardzo popularny jest mieszczący się tu Copacabana Bar, a usytuowana na wolnym powietrzu restauracja słynie ze smacznych posiłków.

Najdroższy w mieście to nowy hotel Mayfair (ir22/750). Za pokój z łazienką, TV i stałym dopływem ciepłej wody trzeba zapłacić 330 INR. Hotel jest również przy głównym placu. Na najwyższym piętrze urządzono restaurację.

Połączenia

Mandi leży 202 km na północ od Candigarhu i 110 km na południe od Manali. Dharamsala oddalona jest o 150 km i leży na północny zachód od miasta, przy drodze do Pathankotu.

Codziennie odjeżdża stąd pięć autobusów do Dharamsali (6 godz., 50 INR), Kulu (3 godz.) i Manali (5 godz.). Kursy autobusów odbywają się co godzina. Mandi ma też połączenie autobusowe z Śimlą i Pathankotem.

JEZIORO REWALSAR

W odległości 24 km na południowy wschód od Mandi, wysoko w górach, kryje się jezioro Rewalsar. Co roku przybywają tu liczne pielgrzymki hindusów, buddystów i sikhów. To niewielkie górskie jezioro stanowi obiekt kultu, zwłaszcza dla buddystów tybetańskich. Tradycją stały się już coroczne pielgrzymki, zaczynające się zaraz po Nowym Roku (czasami również w marcu). Wśród pielgrzymów przeważają mieszkańcy Dharamsali.

W przypadającym co dwanaście lat roku Małpy najważniejszym wydarzeniem jest święto Tso-Pema. Na czas uroczystości do miasteczka przyjeżdżają tysiące ludzi. Każdy pragnie uczestniczyć w modlitwie (pujdźa) Dalaj Lamy, a później wraz z nim wziąć udział w procesji wokół jeziora. To barwne święto będzie ponownie obchodzone w 2004 r.

Prowadzone przez HPTDC Tourist Inn oferuje noclegi w sali sypialnej za 45 INR.

Pokoje dwuosobowe ze wspólną łazienką kosztują 150 INR, natomiast z łazienką 200-300 INR. Ponadto zapraszają hotele Lo-mush, Lake View \Shimla. Z Mandi kursują tu co pół godziny autobusy (8 INR, 1 godz.).

DOLINA KANGRA

Malownicza dolina Kangra rozpoczyna się w okolicy Mandi i ciągnie dalej na północ, po czym zakręca w kierunku zachodnim aż po Szahpur niedaleko Pathankotu. Od strony północnej dolinę otacza pasmo Dhauladharu, poniżej którego znajduje się Dharamsala. Dolina kryje wiele pięknych miejscowości, jedną z nich jest właśnie słynna Dharamsala.

Dolinę przecina główna droga łącząca Pathankotku i Mandi. Trasa z Pathankot do Dźogindarnagaru (Jogindarnagar) połączona jest linią kolejki wąskotorowej. Dolina Kangra to również ojczyzna słynnej kangryjskiej szkoły malarskiej.

Bajdźnath (Baijnath)

Niewielkie miasteczko Bajdźnath leży zaledwie 16 km za Palampurem. Znajdująca się tu stara świątynia Śiwy od wielu lat stanowi cel licznych pielgrzymek. Budowlę wzniesiono prawdopodobnie w 804 r. n.e. Noclegi znajdziemy w PWD Rest House.

Palampur

Palampur, urocze miasteczko otoczone plantacjami herbaty, leży 35 km za Dha-ramsalą, na wysokości 1260 m. Miejscowość stanowi świetną bazę wypadową na wyprawy po okolicy. Jeden ze szlaków prowadzi przez przełęcz Waru do Holi. Trasę tę można pokonać w ciągu czterech dni. Dojazd do Palampuru nie nastręcza trudności, gdyż miasteczko leży przy głównej drodze.

Noclegi i gastronomia W odległości 1 km od przystanku autobusowego usytuowany jestŻ/ote/ T-Bud, prowadzony przez HPTDC. Pokoje kosztują 400 INR, na miejscu można też wykupić obiady. Znacznie tańsze noclegi oferujeSilverOaks Motel, 2.5 km za przystankiem. Warto się tu zatrzymać głównie ze względu na wspaniałe krajobrazy albo w tańszym hotelu Sawney, niedaleko przystanku autobusowego.

Tanie i smaczne posiłki otrzymamy w Joy Restaurant, przy głównym bazarze. Należąca do HPTDC Neugal Cafe znajduje się 1.5 km za Hotel T-Bud.

Kangra

Historia Kangry sięga starożytności, ale obecnie samo miasto, położone 18 km na południe od Dharamsali, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Znajdująca się tu świątynia bogini Badźreśwari posiadała ogromne bogactwa, które przechodziły z rąk do rąk kolejnych najeźdźców. W 1009 r. Mahmud z Ghazni wywiózł stąd mnóstwo złota, srebra i biżuterii. W 1360 r. grabieży dokonał Szach Tughlak. Szczęśliwym trafem skradzione przez niego przedmioty udało się odzyskać. Aby zapobiec następnym kradzieżom, Dżahangir kazał przetopić zgromadzone w świątyni srebro i wyłożyć nim podłogi w świątyni.

Trzęsienie ziemi w 1905 r. zniszczyło prawie całą świątynię. Prace nad odbudową już zakończono. Nad rzekami Baner i Manhi zachowały się ruiny fortu, drugiej ważnej budowli Kangry. Podobnie jak świątynię, fort także splądrował Mahmud, a w 1620 r. zdobył go Dżahangir. W 1905 r. warownię prawie doszczętnie zniszczyło trzęsienie ziemi. Przy drodze łączącej przystanek autobusowy z centrum znajduje się kilka tańszych domów noclegowych, jednym z nich jest PWD Rest House.