Delhi – noclegi, hotele

NOCLEGI

Noclegi najtańsze

Tanich hoteli w Delhi nie ma. Za najzwyklejszą jedynkę płaci się tu 120 INR. Za tę samą cenę poza miastem Delhi można dostać całkiem wygodną dwójkę z łazienką.
Zwykle tanich noclegów szuka się przy Pahargandźu oraz w rejonie Dźanpath (Janpath) w południowej części Connaught Place w Nowym Delhi. Pahargandź jest tańszy, bardziej popularny i posiada większy wybór hoteli niż Connaught Place. Znajduje się przy dworcu kolejowym New Delhi, w połowie drogi pomiędzy starą a nową częścią miasta.

W samym Starym Delhi jest sporo najniższej klasy hoteli. Są one barwne, hałaśliwe i oddalone od Nowego Delhi, gdzie skupiają się urzędy, agencje, biura linii lotniczych oraz inne placówki, ważne dla większości podróżujących. Na uwadze należy mieć utrudnioną komunikację miejską.

Kempingi Tourist Camp (*3272898) jest jednym z najtańszych miejsc noclegowych i bardzo popularnym. Leży w Old Delhi, w odległości 2 km od Connaught Place, przy Jawaharlal Nehru Marg, niedaleko Delhi Gate (Brama Dehli), po przeciwnej stronie szpitala J P Narayan (Irwin Hospital). Posiada dobre połączenia autobusowe. Większość firm przewozowych tutaj rezerwuje noclegi. Stąd też odjeżdżają bezpośrednie autobusy do Kathmandu. Kemping prowadzą emerytowani oficerowie armii indyjskiej. Własny namiot 25 INR, jedynka/dwójka bez łazienki 90/130 INR. Bez rewelacji, lecz w porządku. Wielu podróżujących chwali to miejsce. Na kempingu znajduje się restauracja i przechowalnia bagażu. Chcąc się gdzieś wybrać, można z powodzeniem zostawić tu swoje rzeczy.

Qudsia Gardens Tourist Camp (*2523121) mieści się dokładnie na przeciwko między-stanowego dworca autobusowego, po drugiej stronie ulicy. Namiot 30 INR od osoby, zwykła jedynka/dwójka 80/100 INR, pokój o wyższym standardzie 150 INR. Dla chcących pojechać z dworca porannym autobusem nocleg na Qudsia Gardens będzie odpowiedni. Poza tym kemping nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Connaught Place i okolice Janpath

(Dźanpath) Obok rządowego biura turystycznego mieści się kilka tanich hotelików. Są małe i zatłoczone, lecz łatwo tu spotkać współtowarzyszy podróży. Położone są poza tym w centrum. Dla biedniejszych turystów nają łóżka we wspólnej sali. Wiele z tych hotelików jest bardzo popularnych i często brakuje wolnych miejsc. Najlepiej zaczekać na zwolnienie łóżka w jakiejś pobliskiej noclegowni. Zwykle nie trwa to dłużej niż jeden dzień.

Najbardziej znany jest Ringo Guest House (*3310605), Scindia House 17, obok biura turystycznego boczną uliczką w dół. Wiele już lat służy turystom, ma tyluż zwolenników, co i zagorzałych przeciwników. Niemniej, wciąż cieszy się popularnością. W 14-osobowej tłocznej sali łóżko kosztuje 60 INR, jedynka/dwójka bez łazienki 160/180 INR oraz 210/260 INR z łazienką. Za 50 INR można przespać się na tarasie dachu na indyjskim plecionym łóżku (ćarpoj). Pokoje są małe, lecz schludne, prysznice i toalety czyste. Na tarasie dachu można coś przekąsić, chociaż jest tu drożej niż w innych restauracjach. Przechowalnia bagażu żąda bajońskich sum: 7 INR na dzień od jednego bagażu.

Zbliżone ceny ma Sunny Guest House (*3312909), Scindia Housel52, parę bram dalej w tej samej bocznej uliczce. Łóżko na wspólnej sali: 60 INR, jedynka/dwójka bez łazienki od 90/170 INR do 120/250 INR. Podobnie jak w Ringo, pokoje są małe, lecz miejsce jest urokliwe. Dzięki swemu położeniu hotel przyciąga wielu turystów. Za przechowanie jednej sztuki bagażu płaci się tu również 7 INR za dzień.

Po zachodniej stronie Dźanpath, wzdłuż Janpath Lane, znajduje się kilka hoteli, które stworzyły w ostatnim czasie legendę podobną Ringo i Sunny. Mrs Colaco’s (*3328758) pod nr. 3 jest pierwszym w kolejności. Indyjskie plecione łóżko w dość dużej sali kosztuje 55 INR, dwójka bez łazienki 135 INR. Hotel proponuje pralnię, przechowalnię bagażu i bezpieczny depozyt wartościowych przedmiotów. Za rogiem, również na Janpath Lane, przy Pratap Singh Building 7 stoi jeszcze jeden legendarny Mr S C Jain’s Guest House. Najzwyklejszy pokój bez łazienki, w zależności od metrażu kosztuje od 150 do 170 INR. Zaletą ostatnich dwóch hoteli jest ich położenie w cichej okolicy.

Hotel Bright (*3320444), sekcja M Connaught Circus 85, naprzeciwko Super Bazaar. O hotelu nie można powiedzieć nic dobrego, z tym wyjątkiem, że nie jest jeszcze najgorszy. Ciemne i niezbyt przyjemne pokoje z łazienką 250/300 INR. Te, które wychodzą na ulicę, mogą być hałaśliwe.

Hotel Palace Heights (*3321419), sekcja D Connaught Place, ma umiarkowane ceny. Usytuowany tuż obok Nirula’s Hotel, mieści się na III piętrze biurowca. Ogromna weranda wychodząca na Connaught Place jest wspaniałym miejscem, by zjeść śniadanie lub wypić popołudniową herbatę. Warunki są tu prawdziwie prymitywne, lecz miejsce jest spokojne i przesiąknięte małomiasteczkową atmosferą. Jedynka/dwójka bez łazienki plus air-cooler (nawiew chłodnego powietrza) 175/285 INR, klimatyzowane dwójki z łazienką 480 INR.

Hotel Ashok Yatri Niwas (*3324511), 10 minut spacerem od Connaught Place, Ashoka Rd przy skrzyżowaniu z Janpath. Działa pod egidą ITDC i podlega rządowi. Ogromny (556 pokoi), jest usługową katastrofą. W ciągu ostatnich kilku lat wypracował sobie fatalną renomę. Kto ceni sobie swoje zdrowie psychiczne, niech bezwzględnie omija to miejsce. Zwykłe czynności, takie jak załatwianie i zwalnianie pokoju zajmują ponad pół godziny, obsługa jest koszmarna, w najlepszym przypadku zachowuje się gburowato, hotel tonie w brudzie, płótno na łóżkach jest wytarte, o koc trzeba prosić na kolanach, a windy pewnie tylko jakimś cudem nie runęły jeszcze w dół. Zbawczą ulgę przyniosłyby widoki z okien wyższych pięter. Niestety, niewiele widać przez zabrudzone szyby! I wszystko to jest twoje za jedyne 250/350 INR. Trudno wytrzymać tu nawet tydzień. Jeśli ktoś tego dokona, zasługuje na góry złota i… fachową opiekę lekarską!