Okolice Shimli – Simli

Craignano

Craignano leży na wysokości 2279 m, w odległości 16 km od Śimli. Noclegi oferuje Municipal Rest House, rezerwacji dokonuje się przez Water Works Engineer (71/815) w Śimli. Z Craignano łatwo dostać się do Maśobry, oddalonej zaledwie 3 km.

Ćail

Miasteczko było dawniej letnią stolicą księstewka Patiali. W starym pałacu obecnie jest luksusowy hotel. Do Ćailu, leżącego 45 km od Śimli, jeździ autobus (przez Kufri). Można też wybrać drogę przez Kan-daghat, trasą łączącą Śimlę z Kalką. Do Ćailu dojeżdża także ciuchcia.

Ćail, usytuowany na trzech wzgórzach, na wysokości 2250 m, posiada pałac Ćail, wzniesiony na jednym szczycie, oraz świątynię sikhijską na drugim. Miasteczko nazywane jest również świątynią krykieta. Znajduje się tu najwyższa bramka krykieto-wa na świecie.

WCW Place Hotel (01792/8337) nocleg kosztuje 500 INR, a pobyt w apartamencie maharadży 2000 i 2375 INR. Za pokój w Himneel Hotel trzeba zapłacić 400 INR. W Ćailu jest również kilka mniejszych hoteli.

Kasauli

W odległości 15 km na północ od Kalki, na wysokości 1927 m leży urocza miejscowość Kasauli. Bardziej wprawni turyści z pewnością pokonają tę odległość pieszo. Dojeżdża tu kolejka wąskotorowa z pobliskiego Dharampuru.

Zaledwie 4 km za Kasauli znajduje się malowniczo położony Monkey Point. Miejscowi i turyści chętnie przyjeżdżają tu na pikniki. W Sabathu, 38 km za Kasauli, wznosi się XIX-wieczna forteca zbudowana przez Gurkhów.

Noclegi i gastronomia – Za 40 INR można wynająć pokój w PWD Rest House. Zakwaterowanie oferują też prywatne pensjonaty-Atasia, Morris i Kalyan. Po sezonie pokoje dwuosobowe kosztują 150-250 INR. Za nocleg wprowadzonym przez HPTDC Hotel Ros Common (01793) trzeba zapłacić od 300 do 750 INR. W Dharampurze smaczne i tanie posiłki wegetariańskie serwowane są w restauracji Mazdoor Dhaba, niedaleko przystanku kolejki. Na piętrze znajdują się pokoje do wynajęcia.

Kalka

Linię kolejki wąskotorowej łączącej Kalkę z Śimlą budowano w latach 1903 i 1904. Choć podróż autobusem jest nie tylko szybsza, ale i tańsza, wielu turystów przedkłada przyjemność nad wygodę i wybiera przejazd kolejką. Cena biletu zależy od klasy wagonu i wynosi odpowiednio 36, 127 i 184 INR.1
W odległości 5 km na południowy zachód od Kalki, przy drodze do Ćandigarhu, leży Pińdźaur, miejscowość słynąca j z pięknych ogrodów Jadawindry (zob.: Pendżab i Harjana).

Tattapani

W Tattapani tryskają gorące źródła siarkowe (655 m). Z Śimli jeździ autobus (15 INR). Nocleg w pokoju dwuosobowym Tourist Bungalowu kosztuje 100-200 INR; w sali sypialnej, dużej, 30 INR.

Fagu

Przepiękne widoki rozciągają się z położonego na wysokości 2510 m Fagu (22 km za Śimlą). Miejscowość słynie z tego, iż zimą nigdy nie brakuje tu śniegu. Turystów zazwyczaj zadziwia obecność instytutu naukowego zajmującego się badaniem… ziemniaków. Pokoje dwuosobowe w hotelu Beach Blossom (Śimla 28/5522) kosztują 275 INR.

Narkanda

Narkanda (64 km za Śimlą), cieszy się popularnością głównie dzięki temu, iż właśnie stąd widać Himalaje w całym ich majestacie i grozie. Miejscowość leży na wysokości 3143 m, warto jednak wspiąć się nieco wyżej na szczyt Hattu (3300 m), skąd widoki są jeszcze wspanialsze. Od kilku lat Narkanda jest modnym ośrodkiem narciarskim. Sezon trwa tu od końca grudnia do początku marca. Narciarze mają do dyspozycji wspaniałe zbocze i wyciąg narciarski. Za wypożyczenie sprzętu płaci się dziennie 150 INR. Co roku, od 10 stycznia biuro Himachal Tourism organizuje kursy jazdy na nartach.

Z Narkandy wybierzmy się na wycieczkę do Bagi iKhadrali. Obie miejscowości położone są przy drodze do Tybetu. Wielu turystów zwiedza też Thanedhar, znany przede wszystkim z sadów jabłoniowych. Dalsza droga z Narkandy do doliny Kulu prowadzi przez Luhri. Noclegi pro-pon ują Rest Houses znajdujące się w Badze, Khadrali i Thanedharze.

Noclegi Hotel Himview (»8430), prowadzony przez HPTDC, oferuje pokoje dwuosobowe za 200 INR. Nocleg w sali sypialnej w High Altitude Trekking-cum-Skiing Centre kosztuje 30 INR. Rezerwacji należy dokonywać w biurze turystycznym w Simli. Pokoje w PWD Rest House kosztują ok. 100 INR.

Rohru

Miejscowość leży w odległości 129 km od Śimli. Co roku w kwietniu odbywa się tu jarmark trwający dwa dni. Uroczystości mają miejsce w świątyni boga Śikri. Przepływająca przez miasteczko rzeka Pabar słynie z pstrągów. W Ćirgaon (Chirgaon), 13 km dalej, założono hodowlę tych ryb.

W drodze do Rohru zatrzymajmy się w Haktoti. Zachowała się tu stara hinduska świątynia Durgi, posiadająca wykonaną z brązu i miedzi rzeźbę ośmioramiennej bogini.

W Rohru znajduje się PWD Rest House, a w Ćirgaon Forest Rest House (rezerwacji należy dokonać w Rohru). W Simie (Seema), leżącej 2 km dalej, przy drodze do Ćirgaonu, turyści mogą wynająć drewniane chaty (rezerwacji dokonuje się w biurze turystycznym w Śimli).