Zakupy w Indiach

ZAKUPY

Aby nie wydawać pieniędzy nie potrzebnie, do zakupów w Indiach trzeba się przygotować i najpierw odwiedzić duży państwowy dom towarowy w celu zapoznania się z cenami obowiązującymi w tym kraju, a dopiero potem rozpocząć wędrówkę po sklepach. Niektóre polskie zachowania znane z targów i jarmarków pomagają przetrwać najcięższe chwile w starciu z operatywnym miejscowym handlarzem. Dotyczy to zwłaszcza umiejętności targowania się i wnikliwego oglądania towaru.

Dwóch rzeczy w Indii nie wolno:
– kupować czegokolwiek u pierwszego sprzedawcy, na pierwszym napotkanym straganie, w pierwszym sklepie,
– godzić się na dostarczenie towaru do Polski (spotkasz się z taką propozycją na-pewno, gdy przyjdzie ci do głowy, aby kupić dywan po okazyjnej cenie).

W tym drugim przypadku sprzedawcy zapewniają, że koszt doręczenia wliczony jest w cenę, podobnie jak opłaty celne (!). Oczywiście, nic z tych rzeczy. Turyści, którzy dali się nabrać na te bajki, muszą osobiście odebrać towar z lotniska lub portu, płacić cło (20% wartości towaru) oraz transport (10% wartości przesyłki). A jeśli towar trochę po-leży w magazynach celnych, wówczas dojdzie jeszcze opłata za składowanie i wkrótce okaże się, że to najdroższy dywan w Polsce.

Dywany

W Indiach wyrabia się i eksportuje więcej ręcznie wykonanych dywanów niż w Iranie, a ich jakość dorównuje najlepszym irańskim wyrobom. W Kaszmirze, gdzie produkowane są najlepsze indyjskie dywany, do dziś stosuje się technologie zapożyczone od Persów. Rozkwit tej sztuki przypada na czasy panowania dynastii mogolskiej. Wielu producentów dywanów ma punkty sprzedaży w Delhi, Kalkucie, Bombaju, Madrasie. Na dywanach pochodzących z Kaszmiru stosuje się perskie wzornictwo, a ich wymiary są bardzo różnorodne. Wyrabia się je z czystej wełny, z wełny z domieszką jedwabiu, który nadaje im połysk, lub też z czystego jedwabiu. Te ostatnie służą raczej do celów dekoracyjnych. Za dobry jakościowo dywan o wymiarach 1,2 x 1,8 m trzeba zapłacić od 5000 do nawet 10 000 INR.
Wspaniałe dywany produkują wytwórnie z Badhoj i Mirzapuru w Uttar Pradeśu. W Kaszmirze i Radźasthanie wyrabia się także szorstkie wełniane dywany num-du. Wokół Himalajów iw Uttar Pradeśu popularne są dhurry, wyplatane na krosnach bawełniane dywany.
Kaszmirska gabba to dywanik z aplikacjami. Wraz z uciekinierami z Tybetu do Indii przybyli tkacze, którzy wyrabiają słynne barwne tybetańskie kilimy i dywaniki. Za kilim o wymiarach 1,5 x 1 m żądają oni ok. 1000 INR. Na takie zakupy najlepiej udać się do Dardźilingu lub Gangtoku.
Turyści, którzy niezbyt orientują się w cenach i gatunkach dywanów, powinni najpierw zasięgnąć porady u kogoś, kto wie coś niecoś na ten temat. Warto przed wyjazdem sprawdzić ceny indyjskich dywanów w Polsce, gdyż czasami można je kupić taniej niż u tutejszych sprzedawców.

Papier- mache

Wyroby z papier-mache nieodłącznie związane są z Kaszmirem. Tamtejsi rzemieślnicy nadają masie papierowej odpowiedni kształt, a następnie malują ją i polerują poszczególne warstwy, aż do uzyskania odpowiedniego wzoru. Ceny tych wyrobów różnią się w zależności od motywów dekoracyjnych i ilości złotej folii. W ten sposób wyrabia się naczynia, filiżanki, miseczki, szkatułki na biżuterię, przyciski do papieru, stoliki, lampy, tace i inne przedmioty. Niewielka miseczka kosztuje zaledwie 25 INR, zaś za większy wyrób można zapłacić nawet 1000 INR.

Garncarstwo

W Radźasthanie wyrabia się bardzo ładne naczynia pokryte glazurą, ręcznie malowane w niebieskie wzory, które przyciągają uwagę swą prostotą i elegancją. Terakotowe posążki bogów i zabawki dla dzieci sprzedawane są w Biharze.

Wyroby z metalu

Prawie wszędzie w Indiach można zakupić wyroby z miedzi i brązu, takie jak świeczniki, tace, naczynia, kufle z pokrywką i popielniczki. W Radźasthanie i Uttar Pradeśu ozdoby z brązu inkrustowane są czerwoną, zieloną i niebieską emalią, która tworzy na ich powierzchni przepiękne wzory. Technika, w której spiż wykładany jest srebrem, nosi nazwę bidri. W ten sposób wyrabia się m.in. fajki zwane nargile, lampki oraz szkatułki na biżuterię.

Biżuteria

Hinduskie kobiety z upodobaniem noszą różnorodne ozdoby i biżuterię, nie brak więc tutaj sklepów, oferujących wyroby jubilerskie. Turyści szczególnie chętnie kupują ciężkie ozdoby wykonywane przez rzemieślników z Radźasthanu, lecz dostępne także w innych regionach kraju. Równie popularna jest jeszcze bardziej ozdobna biżuteria tybetańska.

W Indiach raczej nie uda się kupić czegoś wykwintnego i delikatnego. Miejscowym jubilerom obce jest pojęcie prostoty i elegancji, ich wyroby aż kipią od nadmiaru ozdób.

Wyroby skórzane

Najczęściej kupowanym wyrobem skórzanym są sandały (ćappel), sprzedawane w całych Indiach. W sklepach w Delhi można zaopatrzyć się w skórzane torby, walizki i torebki. Wyrabiane w Kaszmirze buty odznaczają się bardzo wysoką jakością, ale często w sprzedaży znajdują się również skórzane ubrania, których naprawdę nie warto kupować. Głównym ośrodkiem przemysłu skórzanego jest Kanpur w stanie Uttar Pradeś.