ĆANDIGARH – Chandigarh

Gastronomia

Brak tanich hoteli i atrakcji turystycznych z pewnością rekompensuje duża liczba lokali gastronomicznych. Tradycyjne dania indyjskie podaje się w kilku łanich restauracjach przy Udyog Path, naprzeciwko dworca autobusowego. Należą do nich Royal, Vince i Punjab.

Smakosze potraw z drobiu powinni udać się do Singh’s Chicken, na rogu Himalaya Marg. Pobliski Golden Dragon słynie z niedrogiej i dobrej kuchni chińskiej. Tuż obok znajduje się elegancka restauracja Tasty Bite, serwująca wyłącznie dania na wynos. Spróbujmy tu hamburgerów i indyjskich przekąsek z południa kraju. Mieszcząca się w hotelu Divyadeep Bhoj Restaurant specjalizuje się w dość drogich potrawach wegetariańskich.

Osoby zatrzymujące się w Panchayat Bhavan mogą spróbować chińskich smakołyków w położonym naprzeciwko Cliop-stix 2. Polecamy również bar na północ od centrum w sektorze 9. Należy do sieci brytyjskich restauracji Whimpy, podających głównie hamburgery.

Sporo lokali mieści się w centrum handlowym w sektorze 17. Do lepszych barów szybkiej obsługi należy Hot Mitlions (niedaleko biura linii lotniczych). Hamburgery kosztują 21-38 INR, pizza 32 INR. Podczas posiłku można oglądać transmisje telewizji satelitarnej. Smakoszy kawy przyciągnie aromat tego boskiego płynu do jednej, a potem do drugiej kawiarni sieci Indian Cojfee House.

W tym samym sektorze znajdują się dwie najdroższe restauracje w mieście Ghazal i położona przy tej samej ulicy Meh fil. Obie wyróżniają się eleganckim wystrojem i wysokimi cenami – za główne dania płaci się ok. 80 INR. Zasobniejsi turyści mają do wyboru potrawy kontynentalne, chińskie i oczywiście indyjskie. W Ghazal znajduje się pub, a Mehfil dostarcza także dania do domu (®70-3539).

Zakupy

W Pendżabie najlepiej kupować wełniane swetry i szale. Z niezbyt wygórowanych cen słynie Goverment Emporium. Natomiast położone w sektorze 17. centrum handlowe uchodzi za najdroższe w Indiach.

Połączenia

Samoloty Na lotnisku w Ćandigarhu lądują samoloty linii Jagson Airlines, kursujące z Delhi do Kullu. Po otwarciu linii Mumbaj-Kullu będą tu również przylatywały samoloty Rajair.

Autobusy Z dworca autobusowego odjeżdża codziennie ponad 200 autobusów do Delhi (5 godz., kursy całą dobę). Podróż najtańszym autobusem kosztuje 58 INR, bardziej komfortowym, deluxe, 118 INR, a wyposażonym w klimatyzację, air-con, 175 INR. Do Śimli (89 INR, 5 godz.), Kullu (112 INR, 8 godz.), Manali (132 INR, 10 godz.), Dharamśali (10 godz.), Amritsaru (6 godz.) i Dźajpuru (Jaipur) kursują wyłącznie autobusy komfortowe, deluxe.

Pociągi

Ze względu na dużą odległość dzielącą dworzec kolejowy i centrum miasta, znacznie wygodniejsze są podróże autobusami. Turyści decydujący się na jazdę-pociągiem mogą zarezerwować bilety w biurze (czyn., 8.00-20.00; s-70-4382) mieszczącym się na piętrze dworca autobusowego.

Do położonego 245 km za Candigar-hem Delhi kursują dziennie dwa pociągi Shatabdi Express (3 godz.). Bilety kosztują 250 INR, za podróż pierwszą klasą płaci się 500 INR (w cenę wliczony jest posiłek).

Po przejechaniu 25 km pociągi kursujące na północ od Candigarhu zatrzymują się w miejscowości Kalka. Można się tu przesiąść do kolejki wąskotorowej, która po prawie sześciu godzinach jazdy dociera do Śimli.

Komunikacja

Lotnisko Lotnisko położone jest 11 km na południe od sektora 17. Przejazd taksówką kosztuje 120 INR, rikszą 44 INR.

Komunikacja miejska Ćandigarh jest zbyt rozległym miastem, by zwiedzać je pieszo. Przejazdy autobusami miejskimi są najtańszym sposobem poruszania się po mieście. Autobus #1 kursuje od Aroma Hotel aż do budynków użyteczności publicznej w sektorze 1. Drogę pomiędzy dworcem autobusowym i kolejowym pokonuje autobus #37.

Cenę przejazdu rikszą rowerową uzgadnia się wcześniej z kierowcą. Trzeba się jednak liczyć z tym, że podróż zabiera bardzo dużo czasu. Znacznie szybsza jest przejażdżka autorikszą. W Candigarhu kursuje ich niewiele, dlatego należy wcześniej dokonać rezerwacji w biurze za dworcem autobusowym. Choć obowiązują ustalone ceny, warto potargować się z rikszarzem. Kurs z dworca kolejowego na autobusowy kosztuje zwykle 30 INR.

Zdecydowanie najlepiej poruszać się po mieście rowerem. Niestety, mogą być problemy ze znalezieniem wypożyczalni,o szczegóły najlepiej pytać w hotelach.