Noclegi w Indiach

NOCLEGI

Oprócz tradycyjnych hoteli w Indiach istnieje wiele instytucji oferujących turystom miejsca noclegowe.

Schroniska młodzieżowe

Noclegi w indyjskich schroniskach młodzieżowych, wygodnych i doskonale wyposażonych, są zazwyczaj dość tanie. Niestety budynki te rzadko znajdują się w centrum miasta. Aby zatrzymać się w którymś z nich, zazwyczaj nie trzeba być członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (IYHA). Jednak właściciele legitymacji YHA/HI mogą liczyć na zniżki przy opłacaniu noclegów. Członkowie stowarzyszenia płacą zazwyczaj 15 INR, pozostali zaś 20 INR. W schroniskach tych obowiązują inne niż w pozostałych krajach przepisy dotyczące godzin zakwaterowania, ciszy nocnej i przebywania w pokojach w ciągu dnia.
W Indiach znajduje się też kilkanaście stanowych schronisk młodzieżowych.

Państwowe ośrodki wypoczynkowe

W czasach, kiedy krajem rządzili Brytyjczycy, w indyjskich miejscowościach wypoczynkowych na każdym kroku można było napotkać państwowe ośrodki, zapewniające turystom noclegi. Należały do nich m.in. Rest Houses, Dak Bungalows, Circuit Houses, PWD (Public Works De-partments) Bungalows, Forest Rest Houses i wiele innnych. Obecnie większość z nich zarezerwowana jest dla urzędników państwowych, jednak w niektórych znajdą się miejsca również i dla turystów. W Dak Bungalows należy się spodziewać raczej spartańskich warunków; zwykle brak w nich elektryczności i urządzeń sanitarnych. Nieco wyższym standardem dysponują Rest Houses, zaś najbardziej ekskluzywne Circuit Houses przeznaczone są dla ważnych osobistości.

Bungalowy (tourist bungalows)

Nadzór nad bungalowami, sprawują zazwyczaj władze stanowe. Zatrzymujący się w nich turyści mogą liczyć na bardzo dobre warunki, jednak trzeba pamiętać, że nie wszędzie są one jednakowe, zatrudniony w nich personel nie zawsze życzliwie odnosi się do turystów.

Miejsce na kosztuje ok. 30-40 INR, zaś za nocleg w 2-osobowym pokoju trzeba zapłacić ok. 100-250 INR. W pokojach znajduje się wentylator, dwa łóżka i łazienka. Często dostępne są również miejsca w pokojach z klimatyzacją, naturalnie dużo droższych. Na ogół przy każdym bungalowie działa restauracja lub stołówka, a często również bar. Szczególnie godne polecenia są bungalowy w Radźasthanie.

W każdym bungalowie, podobnie jak w innych indyjskich instytucjach państwowych, znajduje się doskonale znana Polakom „Książka skarg i zażaleń”. Niezadowoleni z usług turyści mogą wpisać tam swe uwagi, licząc na to, iż przyniosą one w przyszłości pożądany skutek. Warto poprosić o nią, kiedy w żaden sposób nie można dojść do porozumienia z obsługą. Już sama groźba wpisania zażalenia powinna odnieść skutek.

Hotele dworcowe (retiring rooms)

Sale sypialne i pokoje, niczym nie różniące się od hotelowych, znajdują się również na indyjskich dworcach kolejowych. Aby w nich przenocować, trzeba posiadać ważny bilet na pociąg lub legitymację zniżkową Indrail Pass. Z noclegów tych korzystają zazwyczaj podróżni, których pociąg odchodzi bardzo wcześnie rano, o ile oczywiście nie przeszkadza im w nocy hałas dochodzący z peronów. Ceny za wynajęcie pokojów są niskie, a panujące w nich warunki – z reguły bardzo dobre. Pokoje wynajmowane są na 24 godziny. Niestety, rzadko można znaleźć tam wolne miejsca, gdyż retiring rooms posiadają wysoki standard i cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.

Poczekalnie dworcowe

Kiedy zabraknie miejsca w hotelu dworcowym, a pociąg odchodzi bardzo wcześnie rano, ostatnim ratunkiem dla zmęczonego turysty jest poczekalnia na stacji kolejowej. Rzecz w tym, aby zapewnić sobie kilka godzin spokoju w zazwyczaj pustej sali, przeznaczonej dla podróżnych 1. klasy, a nie w zatłoczonej hali dla turystów, wykupujących bilet w 2. klasie. Oficjalnie należy dostosować się do tych przepisów, jednak przy odrobinie szczęścia posiadacze Indrail Pass 2. klasy, wyglądający na Europejczyków, mogą spędzić owe kilka godzin w stosunkowo niezłych warunkach. Niestety, przy wejściu do niektórych poczekalni kontrolerzy sprawdzają bilety.