Shimla – Śimla

Przed uzyskaniem przez Indie niepodległości Śimla była główną bazą Brytyjczyków. To właśnie oni nadali jej miano „letniej stolicy” Indii. Choć Brytyjczycy przybyli do Śimli w 1819 r., pierwsze zabudowania powstały tu dopiero dwa lata później.

Coraz większe upały, dające się najbardziej odczuć na terenach równinnych, doprowadziły do tego, iż najpierw kobiety, a wkrótce po nich mężczyźni, szukali schronienia w chłodnych zakątkach położonej wysoko w górach Śimli. Do legendy przeszły już opowieści o toczącym się tu burzliwym życiu towarzyskim. Liczne bale, przyjęcia i parady dostarczały wielu tematów plotek. Kobiety, pozbawione towarzystwa mężów, spędzały czas na knuciu intryg i romansowaniu.

Śimla leży na szczycie rożkowatej góry wysokości 2130 m. Główną ulicą, przecinającą całe miasto, jest Mail. Z rozkazu Brytyjczyków aż do wybuchu I wojny światowej droga ta zamknięta była nie tylko dla ruchu samochodowego, ale również dla ludności indyjskiej. Obecnie skupia się tu życie towarzyskie miasta. Wzdłuż ulicy wznoszą się budynki, przypominające brytyjskie kamienice, o dziwnie brzmiących angielskich nazwach. Do widocznych pozostałości po czasach panowania Anglików zalicza się m.in. kościół Jezusowy (Christ Church) z 1857 r., zamek Gorton (Gorton Castle), i pochodząca z 1888 r. dawna rezydencja wicekróla (Viceregal Lodge, obecnie Rasztrapati Niwas) na Observatory Hill. Moda na stosowanie angielskiego nazewnictwa przetrwała w Simli do dziś, o czym świadczy chociażby fakt, iż Ladźpat Raj Ćauk nazywany jest powszechnie ‘Kipling’s Scandal Corner’.

Po uzyskaniu przez Indie niepodległości Śimla, aż do momentu powstania Candigarhu, pełniła funkcję stolicy Pendżabu. Po podziale Pendżabu na dwa odrębne stany miasto ogłoszono stolicą Himaćal Pradeśu.

Orientacja i informacja

Główna ulica, Mail Road, prowadzi wzdłuż pochylonego w kierunku zachodnim szczytu góry. Rozciągają się stąd przepiękne widoki na doliny i pasma górskie. Liczna obsługa biura turystycznego (78-311) nie jest, niestety, najlepiej poinformowana. Cieszące się dobrą opinią restauracje i sklepy usytuowane są po obu stronach Mail.

Przy prowadzących w dół południowego zbocza uliczkach organizowane są jarmarki (Upper, Middle, Lower). Ulice w Śimli są wąskie, a niektóre chodniki przypominają werandy. Główny dworzec autobusowy znajduje się w środkowej części południowego zbocza, najbardziej zatłoczonej. W zimie jest tu znacznie cieplej niż na północnym krańcu miasta.

Większość autobusów zatrzymuje się zaraz po wjeździe do miasta, przy Tourist Reception Centre. Nie należy zwracać uwagi na nachalnych bagażowych, uparcie przekonujących, że trzeba wysiąść właśnie w tym miejscu. Wbrew temu, co mówią, można bez obaw pozostać w autobusie, który po kilku minutach jazdy zatrzyma się na głównym dworcu w centrum Śimli.

Wymianą waluty zajmuje się kilka punktów przy Mail Road, w tym UCO, Punjab National Bank i ANZ Grindlays. W sklepie Maria Brothers można zakupić stare mapy i książki. Turyści chcący skorzystać z faxu powinni udać się do biura telegraficznego położonego w centrum, koło poczty głównej (GPO; faks 20-4026; czyn. całą dobę).

Rasztrapati Niwas

W odległości 1 km na zachód od centrum Śimli znajduje się Observatory Hill. To właśnie tutaj usytuowana jest Rasztrapati Niwas, dawna rezydencja brytyjskiego wicekróla. Wiele decyzji przesądzających o losie Indii zapadło w tym historycznym już budynku. Ogromna, przypominająca fortecę budowla składa się z sześciu pięter. Na parterze mieści się recepcja i jadalnie. W pałacu, otoczonym pięknym ogrodem, ma obecnie siedzibę Institute of Advanced Studies (Instytut Studiów Wyższych; czyn. codz., 10.00-16.30; wstęp: 3 INR).

Muzeum Himaćal Pradeśu

Po godzinie marszu z kościoła przy Mail Road dojdziemy do niewielkiego muzeum (czyn. codz. z wyj. pn., 10.00-17.00) prezentującego skromną kolekcję kamiennych rzeźb pochodzących z różnych części stanu. Można tu również zobaczyć malarstwo miniaturowe twórców indyjskich ze szkoły kangryjskiej.

Świątynia Dźakhu

Świątynia, wzniesiona na cześć Hanuma-na, dowódcy małp-wojowników, usytuowana jest na wysokości 2455 m, w pobliżu najwyższego szczytu pasma Śimli. Spacer z Mail trwa około 45 minut. Po dojściu na miejsce ujrzymy wspaniałą panoramę zaśnieżonych gór. Jak można się spodziewać, na terenie wokół świątyni żyje mnóstwo małp.

Spacery

Oprócz promenady wzdłuż Mail Road i drogi prowadzącej do świątyni Dźakhu, zwolennicy pieszych wycieczek mają do wyboru wiele malowniczych tras spacerowych. Rozbudowana sieć dróg samochodowych znacznie ułatwia dostęp do najciekawszych obiektów w okolicy.

Summer Hill (1983 m) – w odległości 5 km od centrum, przy linii kolejowej z Śimli do Kalki. Zacienione trasy spacerowe.

Wodospady Chadwick (Chadwick Falls; 1586 m) – wodospady mają wysokość 67 m. Najlepiej tu przybyć w porze monsu-nowej, czyli w okresie od lipca do października. Wodospady oddalone są o 7 km od Śimli, droga prowadzi przez Summer Hill.

Prospect Hill (2145 m) – 5 km na zachód od Śimli, 15 minut drogi z Boileaugańdź. Wzgórze jest popularnym miejscem pikników; w pobliżu stoi świątynia bogini Kamny.

Sankat Moćan (1875 m) – największą atrakcją jest świątynia Hanumana oraz piękna panorama Śimli. Można dostać się tu zarówno na piechotę, jak i samochodem (7 km od Śimli).

Świątynia bogini Tary (1852 m) – została zbudowana na wzgórzu; leży w odległości 7 km od Śimli (dojazd samochodem lub pociągiem). Zakwaterowanie oferuje PWD Rest House (n\3675).

Wildflower Hall (2593 m) – 13 km za Śimlą, przy drodze do Kufri. Dawna siedziba głównego dowódcy indyjskiego, lorda Kitchenera. Otoczony sosnami budynek został zniszczony podczas pożaru w 1994 r. Obecnie, po zakończonym remoncie, mieści się tu luksusowy hotel; z okien widać Śimlę oraz pasma Pir Pańdźal i Badrinath. Za 975 INR można zarezerwować nocleg w Wildflower Hall Cottages, części hotelu, która nie uległa zniszczeniu podczas pożaru.

Kufri (2501 m) – z powodu skąpych opadów śniegu w ostatnich latach władze Himachal Tourism zamierzają zamknąć na jakiś czas mieszczący się tutaj ośrodek narciarski. Biorąc pod uwagę fakt, iż ceny były tu dwukrotnie wyższe niż w leżącej dalej Narkandzie, pomysł ten nie powinien być powodem do rozpaczy. Nadal jednak, przy odpowiedniej pogodzie, można się tu oddawać białemu szaleństwu.

Maśobra (2149 m) – 14 km za Simlą. Wymarzone miejsce na piknik i spacery po lesie. Dojazd samochodem.