Shimla – Śimla

Gastronomia

Śimla nie ma zadowalającego zaplecza gastronomicznego i pod tym względem różni się od popularnych miejscowości górskich, takich jak np. Dardżiling. Najwięcej dobrych restauracji jest przy Mail Road.

Dużą popularnością cieszy się Baljee’s. Największy tłok panuje tu w godzinach wieczornych. Lokal specjalizuje się w typowych indyjskich daniach mięsnych, zaletą jest też sprawna obsługa. Ceny są, niestety, wysokie, od 50-70 INR za danie główne. Na piętrze mieści się restauracja Fascination, również chętnie uczęszczana.

Smakosze dań mięsnych niech pójdą trochę dalej na zachód do dość drogiej Alfa Restaurant. Mniej zamożnym turystom polecamy usytuowany niedaleko lokal należący do sieci Indian Coffeee House. Ceny są tu niezbyt wysokie, a indyjskie przekąski bardzo smaczne; warto spróbować pysznej kawy z mlekiem. Podobne dania serwowane są w pobliskim The Devicos.

Stanowy oddział turystyki prowadzi dwie restauracje przy głównym placu, niedaleko biura turystycznego. Elegancka Asliiana Restaurant uważana jest przez bywalców za znacznie lepszą od położonej poniżej Goofa. W obu lokalach obowiązują podobne ceny.

Tuż przy Mail Road mieści się Park. Cafe, wymarzone miejsce dla smakoszy pizzy, podawanej z prawdziwym serem moz-zarella. Najdroższa pizza kosztuje 40 INR, najmniej płaci się za pizzę z serem i sosem pomidorowym (20 INR). Są tu również dobre desery. Polecamy capuccino i jogurt bananowy, a także mleczne napoje lodowe i soki z świeżych owoców.

Najlepsze dania mięsne, przyrządzane na sposób tandori, serwuje Shere-e-Pun-jab, przy Lower Mail Road. Obiady, tańsze niż w Baljee’s, cieszą się powodzenim wśród miejscowych.

W Śimli znajdują się także dwa lokale restauracji Tripti. Pierwszy, położony przy Lakkar Bazaar, specjalizuje się w daniach wegetariańskich z południa Indii. Większy lokal, w którym podaje się zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie, jest usytuowany niedaleko Oberoi Clarlce’s. Pomimo wygórowanych cen, jedzenie w obu lokalach jest wyśmienite, a obsługa bardzo sprawna. Główna restauracja na Mali Road, obecnie remontowana, już wkrótce powinna być ponownie otwarta.

Z dość niskich cen znane są lokale w dzielnicy bazarowej, w pobliżu centrum. Do najtańszych należą dwa bary podające smaczne dania chińskie. Lepszą opinią cieszy się Chung Fa Chinese Food Shop przy Middle Bazaar za The Mail 63, poniżej schodów. Właścicielem jest Bengalczyk mówiący narzeczem kantońskim (całe szczęście!). Drugi bar to Kwon Tung Aunty’s Chinese Food Shop przy Middle Bazaar 44/31. Należy zejść w dół po schodach obok Baljee’s na The Mail i skręcić w pierwszą uliczkę na prawo, odtąd droga jest oznakowana.

Pomiędzy dwoma lokalami chińskimi usytuowana jest dość droga Malook Restaurant, prowadzona przez bardzo uprzejmego sikha. Można się tu wybrać na smaczne potrawy chińskie i tybetańskie.

Smakosze mający do dyspozycji więcej pieniędzy, zechcą pewnie wybrać się na ucztę do Oberoi Clarke’s. Zestaw obiadowy oraz posiłki ze szwedzkiego stołu kosztują 162 INR, a karafka australijskiego czerwonego wina 300 INR.

Przy Mail Road i Lower Mail Rd jest też kilka wyśmienitych piekarni. Stoisko z pieczywem mieści się przy wejściu do Baljee’s. WKrishna Bakers, na wschodnim krańcu Mail, oprócz smacznych kurczaków i wegetariańskich hamburgerów, kupić też można pieczywo i ciastka.

Zakupy

Śimla nie jest najlepszym miastem na robienie zakupów. W sklepach dla turystów są tak bardzo poszukiwane przez przybyszów szale i drewniane rzeźby. WTibetan Refu-gee Shop, pomiędzy stacją kolejki a Oberoi Ciarkę ’s, są oryginalne tkaniny, torby i ubrania, ale także piękna biżuteria.

Połączenia

Samolot We wtorki i czwartki ląduje w Śimli samolot linii Jagson Airlines, latający na trasie Delhi-Śimla-Kulu-Gaggal. Bilet z Śimli do Delhi kosztuje 82 $, a do Kulu 49 $. W każdy poniedziałek, środę i piątek samoloty linii Archana i KCV latają na trasie Śimla-Delhi.

Autobus Przejazdy komfortowymi autobusami, deluxe, powinno się rezerwować w biurze turystycznym przy Mail Road.

Śimla ma połączenie autobusowe z Delhi (204 INR, 10 godz.). Często kursują tu autobusy z Ćandigarhu (43 i 86 INR, odpowiednio za przejazd autobusem zwykłym lub deluxe, 5 godz.).

Z Śimli jeżdżą autobusy na północ, m.in. do Dharamsali i doliny Kulu. Kurs z Śimli do Manali kosztuje 115 lub 200 INR (wyższa cena za przejazd autobusem deluxe) i trwa jedenaście godzin. Bilet do Dharamsali (10 godz.) kosztuje 88 INR, a do Mandi 60 INR (6 godz.). Podróż do Dehra Dun trwa dziewięć godzin i trzeba za nią zapłacić 88 lub 114 INR (wyższa cena za przejazd autobusem deluxe).

Pociągi Rozkład jazdy pociągów i kolejki wąskotorowej znajduje się w biurze rezerwacji na dworcu kolejowym.

Turyści jadący do Śimli pociągiem mają przesiadkę w Kulu, nieco na północ od Ćandigarhu. Tutaj bowiem kończy się linia kolei szerokotorowej, którą zastępuje dalej trasa kolejki wąskotorowej. Po około sześciu godzinach ciuchcia dojeżdża do Śimli. Podróż jest atrakcją dla turystów, którzy wciąż mają przed oczami góry wyłaniające się zza kolejnych zakrętów i wzniesień. W lecie, ze względu na upał i więcej podróżnych niż zwykle, przejazd kolejką jest męczący. Osoby powracające do Candigarhu mogą po trzech godzinach jazdy wysiąść w Solanie i pojechać dalej autobusem.

Wagony kolejowe dzielą się na trzy klasy. W przedziałach 2.klasy znajdują się stare drewniane ławki oraz wygodniejsze krzesła z miękkimi siedzeniami, natomiast najbardziej komfortowe i równocześnie najdroższe miejsca mają przedziały 1. klasy. Podróż z oddalonego o 364 km Delhi kosztuje 88 i 303 INR, odpowiednio za przejazd wagonami 2. i 1. klasy. Turyści, którzy zamierzają odbyć tę podróż w dzień, powinni wykupić bilety na pociąg Himalayan Queen, wyjeżdżający z Delhi o 6.10; planowy przyjazd do Śimli: 17.05. W powrotną stronę pociąg wyrusza o 10.15 i przyjeżdża do Delhi o 21.40.

Taksówki Obowiązują wyznaczone ceny kursów do takich miejsc, jak: lotnisko (300 INR), Kalka (550 INR), Ćandigarh (750 INR), Kulu (1500 INR) i Delhi (2200 INR). Można spróbować potargować się z kierowcą.

Komunikacja

Autobusy miejskie odjeżdżają z Cart Road, w północnej części miasta. Przystanek znajduje się poniżej lodowiska, przy uliczce odchodzącej z Mail Road, poniżej ANZ Grindleys Bank.

W odległości pół kilometra na wschód od głównego dworca autobusowego usytuowana jest stacja wyciągu krzesełkowego, którym można dostać się w górę The Mail. Wybierzmy się na przejażdżkę: oszczędzi to nam długiej i męczącej drogi na piechotę, a ponadto ucieszy niezwykły raczej widok operatora kolejki grzejącego się przy płonącym ognisku.