Shimla – Śimla

Inne rozrywki

W północnej części miasta, poniżej ANZ Grindleys Bank, jest lodowisko. Przy Mail, niedaleko Indian Coffee House, są przynajmniej dwie sale bilardowe.

Wycieczki z przewodnikiem

Wycieczki po okolicy organizowane są głównie latem. Rezerwacji dokonuje biuro turystyczne przy Mail Road; cena wycieczki, trwającej zwykle 10.00-17.00 wynosi 100 INR. Miłośnicy dłuższych wypraw (110 INR) mają do wyboru m.in. wycieczkę do oddalonej o 64 km Narkandy, skąd rozciąga się wspaniała panorama Himalajów.

Biuro YMCA (72-375; faks 21/1016) zajmuje się organizowaniem wypraw po Himaćal Pradeśu (700-800 INR od osoby za dzień). Dużą popularnością wśród turystów udających się do doliny Kulu cieszy się czterodniowa wycieczka do przełęczy Dźalori. YMCA specjalizuje się również w organizowaniu safari do Kinnauru, Spiti i Lahaulu. Ośmiodniowa wyprawa dla grupy od 2 do 5 osób kosztuje 89 $. Rezerwacji należy dokonywać przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem.

Zakwaterowanie

Wysokie ceny noclegów rosną w szczycie sezonów przypadających na okres od połowy kwietnia do połowy lipca, od połowy sierpnia do połowy października i od połowy grudnia do połowy stycznia. W wymienionych miesiącach mogą być probltmy ze znalezieniem zakwaterowania, dlatego najlepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji. Pobytu w Śimli lepiej nie planować w porze deszczowej, trwającej tu od połowy lipca do połowy września. Podane niżej ceny dotyczą pokoi dwuosobowych (jednoosobowe należą do rzadkości) wynajmowanych po sezonie. W szczycie sezonu ceny wzrastają dwukrotnie.

Noclegi – najtańsze

W szczycie sezonu najniższe ceny oferuje czysty i spokojny hotel YMCA (72/375). Ze względu na popularność noclegi trzeba zarezerwować wcześniej. Za pokój jedno-, dwu- i trzyosobowy ze wspólną łazienką i ciepłą wodą płaci się odpowiednio 90, 130 i 200 INR. W hotelu jest tylko jeden pokój dwuosobowy z łazienką (150 INR). Turyści muszą wykupić okresowe członkostwo w YMCA – 40 INR, w cenę wliczone jest śniadanie. Podane ceny pozostają nie zmienione przez cały rok. Na miejscu można wykupić obiady: dania wegetariańskie kosztują 30 INR, dania mięsne -45 INR. Planuje się otwarcie sali telewizyjnej i czynnej do późna w nocy kawiarni, wstęp będzie kosztował ok. 25 INR. Pobyt w YMCA umilają wspaniałe widoki rozciągające się z tarasu. Przy złej pogodzie turyści mogą zagrać w bilard lub w ping-ponga. YMCA zajmuje się też organizowaniem wypraw górskich i safari (zob: Wycieczki z przewodnikiem). Droga do hotelu prowadzi koło hotelu Mayur \Ritz Cinema. Nie należy zwracać uwagi na kręcących się po dworcu kolejowym i autobusowym naganiaczy, przekonujących, iż hotel YMCA jest nieczynny, niedawno spłonął, położony jest bardzo daleko, a na domiar złego zalała go powódź.

Hotel Tashkent, zbudowany niedaleko tunelu Victory, 10 minut drogi od centrum, oferuje pokoje z łazienką za 80-100 INR. Również w tej samej części miasta, w pobliżu dworca autobusowego, znajduje się nieco droższy hotel Vikrant. Za pokój bez łazienki trzeba zapłacić 100 INR, z łazienką 150 INR.

Zasłużenie dobrą opinią cieszy się stosunkowo niedrogi hotel Basant (78-381). Pokoje jednoosobowe bez łazienki kosztują 66 INR; natomiast pokoje jedno-i dwuosobowe z łazienką odpowiednio 83 i 110 INR; za wiadro gorącej wody płaci się 5 INR. Hotel usytuowany jest na Cart Road, na wschód od dworca autobusowego. Naprzeciwko wznosi się o wiele droższy hotel High Way Lodge (20/2008). Pokoje z łazienką i stałym dopływem ciepłej wody w cenie 200 INR.

Kilka hoteli usytuowanych jest również powyżej Mail Road, w północnej części miasta. Ze względu na to, iż położone są w sporej odległości od dworca autobusowego, oferują dość niskie ceny noclegów. Najlepszy to czysty i miły hotel Uphar (77/670). Za pokój z łazienką i stałą dostawą ciepłej wody trzeba zapłacić 100-150 INR lub 200 INR za pokój z ładniejszym widokiem.

Noclegi – średnia kategoria

Do średniej kategorii zalicza się większość hoteli w Śimli, jednak proponowane przez nie ceny są korzystne tylko po sezonie.

Kilka dość dobrych hoteli znajduje się przy ulicy Lakkar Bazaar, w północnej części miasta. W najlepszym, nowym hotelu Chanakya (21/1232), pokoje są czyste, wygodne i mają łazienki – kosztują 150 INR. PobliskiDiplomat (72/001) oferuje pokoje za 170 INR oraz nieco droższe, z ładniejszym widokiem, za 220 INR; wszystkie pokoje mają łazienki. Dość dobrą opinią cieszy się także Hotel White (5276). Ceny, wahające się w granicach 330-380 INR, pozostają nie zmienione przez cały rok. W każdym pokoju jest łazienka, niewątpliwą zaletą jest też stały dopływ ciepłej wody.

Przy tej samej ulicy, w niezbyt dużej odległości od głównej Mail Rd, usytuowany jest bardzo ładny Auckland (72/621). Cena noclegu wynosi ok. 180 INR.

We wschodniej części Śimli najwięcej hoteli znajduje się przy wschodnim krańcu Mail Rd, niedaleko stacji kolejki. Ciekawie prezentuje się ogromny Bridge View (78/537). Niestety, obsługa pozostawia wiele do życzenia, a ceny noclegów są dość wysokie – za pokój z łazienką trzeba zapłacić 300 INR. Nieco wyżej położony DoegarHotel (21/1927) jest znacznie lepszy. Ładne pokoje z łazienką i telewizją satelitarną kosztują zaledwie 150 INR.

Naprzeciwko hotelu Oberoi Ciarkę s, również przy wschodnim końcu Mail, są dwa godne polecenia hotele. W Sliingar (72/881) pokój z łazienką, stałym dopływem ciepłej wody i telewizją satelitarną kosztuje 250 INR, a z ładniejszym widokiem 300 INR. W równie czystym i ładnym hotelu Sangeet (20/2506) po sezonie ceny są o wiele niższe. Za pobyt w pokoju z łazienką, ciepłą wodą i TV trzeba zapłacić 175 INR. Najdroższe pokoje kosztują ok. 300 INR.

Niedaleko stąd, bo przy Cart Road, w odległości 10 minut drogi od centrum, usytuowany jest dobrze prowadzony hotel Holiday Home (21/2890), będący własnością HPTDC. Na miejscu znajduje się bar i kawiarnia, najdroższe pokoje mają telewizję satelitarną. Cena pobytu w średniej klasy pokoju wynosi 400 INR, natomiast za nocleg w najbardziej luksusowym trzeba już zapłacić ok. 975 INR. Podane ceny obowiązują przez cały rok.

Noclegi – najdroższe

Zdecydowanie najwygodniejszym z drogich hoteli jest Woodville Pałace Resort (72/763), położony 1,5 km za Oberoi Clarke’s. Zdobiony kością słoniową budynek wzniesiono w 1938 r. na polecenie Radży Rana Sir Bhagata Ćandra, władcy Dźabalpuru. Obecnym właścicielem hotelu jest wnuk radży. Choć sam budynek jest niewielki, wewnątrz znalazło się miejsce na salę do gry w bilard i ping-ponga. Przy ładnej pogodzie goście mogą wypoczywają w pięknym ogrodzie. Pokój dwuosobowy kosztuje 1120 INR, apartament 1600 INR. W sezonie ceny drożeją o 25%.