Dalhousie

Zabudowania Dalhousie usytuowane są na pięciu wzniesieniach, na wysokości prawie 2000 m. Kiedy Indie podlegały imperium brytyjskiemu, miasto pełniło rolę drugorzędnego górskiego ośrodka wypoczynkowego, który odwiedzali głównie mieszkańcy Lahauru (Lahore), nie tak zamożni, by stać ich było na pobyt w Śimli. Miasto zostało założone przez lorda Dalhousie, sprawującego funkcję gubernatora generalnego w Indiach w latach 1848-1856.

Orientacja i informacja

Dalhousie jest bardzo rozległe. Większość sklepów skupia się wokół Gandhi Chowk (Cauk). Centrum miasta znajduje się w pobliżu Subhash Chowk (Subhaś Cauk); z przystanku autobusowego prowadzi tu wijąca się stromo pod górę uliczka. Domy mieszkalne zbudowane są tak blisko siebie, iż sprawiają wrażenie ciasno upchniętych klocków.

Biuro turystyczne (2136) mieści się na najwyższym piętrze jednego z budynków w pobliżu przystanku autobusowego. Pieniądze można wymienić w Punjab National Bank, obok Aroma-n-Claire Hotel.

Zwiedzanie i rozrywki

Większość mieszkańców Dalhousie to tybetańscy uchodźcy. Idąc ścieżką łączącą Subhash Chowk i Gandhi (GPO) Chowk, zobaczymy wykonane przez Tybetańczyków płaskorzeźby, zdobiące przydrożne mury. Warto udać się też do prowadzonego przez nich sklepiku z wyrobami rękodzielniczymi, niedaleko Gandhi Chowk. Wyjątkowo piękne są sprzedawane tu dywany, zdobione wymyślnymi wzorami przedstawiającymi podobizny królików i słoni.

Dalhousie rzadko odwiedzają turyści i chyba niesłusznie. Wspaniałe lasy, stare angielskie zabudowania tudzież fascynująca kultura tybetańska wystarczą, by zaplanować ciekawy i urozmaicony pobyt w tym mieście. Prawie dwukilometrowy spacer z Gandhi Chowk wzdłuż Ajit (Adźit) Singh Road, prowadzi do Pańć Pulla (Panch Pulla; Pięć Mostów). Temu malowniczemu miejscu odbierają urok zbudowane nad strumieniem koszmarne betonowe schody i ławki. Po drodze ujrzymy źródełko Satdhana; trudno je dostrzec, dlatego znajdują je tylko najbardziej spostrzegawczy turyści.

Osoby lubiące piękne krajobrazy niech pójdą do położonego 8,5 km za GPO Kalatope. Na noc można się zatrzymać w Forest Housc. Niezapomnianych wrażeń dostarcza także panorama wyższych partii gór, podziwiana z Lakhi Mandi, usytuowanego 15 km dalej, na wysokości 3000 m.

Noclegi

Turyści planujący dłuższy pobyt w Dalhousie nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem zakwaterowania. Ceny noclegów zmieniają się w zależności od pory roku. Szczyt sezonu trwa tu od połowy kwietnia do połowy lipca, od połowy września do połowy października oraz od połowy grudnia do początku stycznia. Podane poniżej ceny dotyczą pokoi dwuosobowych (rzadko zdarzają się jednoosobowe) wynajmowanych po sezonie. W szczycie sezonu należy liczyć się z tym, iż ceny wzrosną o co najmniej 50-100%.

Najtańsze noclegi są w schronisku młodzieżowym (ir2189). Nocleg w sali sypialnej kosztuje 10 INR (dla osób nie będących członkami organizacji turystycznych 20 INR). Do wynajęcia są też dwa pokoje dwuosobowe z łazienką, balkonem i pięknym widokiem (40 INR). Schronisko czynne jest przez cały rok.

Hotel Satpushp jest jednym z niewielu tanich hoteli w Dalhousie. Znajduje się niedaleko przystanku autobusowego i oferuje pokoje dwuosobowe z łazienką za 80 INR; za wiadro ciepłej wody płaci się 5 INR.

Na wzgórzu nad przystankiem autobusowym usytuowany jest hotel Geetanjali (2155). Wyjątkowo duże pokoje ze specjalnie wydzieloną częścią dzienną kosztują tu od 190-250 INR. W hotelu panuje miła atmosfera, dodatkowym plusem są także piękne krajobrazy za oknem.

W hotelu Shivali (o2229), przy Subhash Chowk, wynajmiemy pokoje z łazienką, stałym dopływem ciepłej wody, TV i niewielką kuchenką za 150 INR. Zbliżone ceny noclegów oferują hotele przy Panch Pulla Road, m.in. Moon Light (5239) oraz Kings (02450).

W starym odnowionym budynku niedaleko Gandhi Chowk mieści się obecnie hotel Shangrila (2314). Pobyt w pokoju dwuosobowym z TV i ciepłą wodą kosztuje 240 INR. Znacznie droższy jest nowoczesnyKumar’s, położony koło przystanku autobusowego. Za pokój dwuosobowy z łazienką trzeba tu zapłacić 300INR.

Na Court Road znajduje się Aroma-n-Claire Hotel, oferujący duże pokoje z łazienką, TV i lodówką za 350 INR.

Bardziej zamożni turyści mogą zatrzymać się w eleganckim hotelu Chaanakya (2670), niedaleko Shangiiila Hotel. Miejsce to cieszy się popularnością wśród przebywających na wczasach Hindusów. Pokoje dwuosobowe w cenie 760 INR.

Do drogich hoteli zalicza się również Grand View Hotel (2123), w pobliżu przystanku autobusowego. Pokój dwuosobowy kosztuje tu 500 INR, a luksusowy apartament 700 INR. Niektóre pokoje oddzielone są od siebie tylko papierowym parawanem, dlatego wypoczynek może być czasami zakłócony dźwiękami telewizora, dobiegającymi z sąsiedniego pokoju. Atrakcją hotelu jest przepiękny widok pokrytego śniegiem pasma Pir Pańdźal. Okazję do podziwiania jeszcze wspanialszych widoków daje pobyt w położonym nieco wyżej Mount View Hotel; ceny zbliżone do tych z Grand View.

Gastronomia

Po sezonie większość restauracji w Dalhousie jest zamknięta. Jedna z nielicznych, spośród czynnych przez cały rok, to wyśmienita Kwality Restaurant przy Gandhi Chowk. Specjalnością lokalu są potrawy chińskie oraz dania z północy Indii. Połowa kurczaka przyrządzonego na sposób tandori kosztuje 38 INR. W tej samej części miasta znajduje się równie popularna Lovely Restaurant, serwująca głównie potrawy z Pendżabu i południa Indii. Przy ładnej pogodzie stoliki ustawione są także na zewnątrz.

Przy Subhash Chowk godne polecenia są Shere-e-Punjab Dhaba i zwykle zatłoczona Khosla Restaurant. W obu restauracjach ceny są zbliżone, za główne dania płaci się ok. 35 INR.

Połączenia

Najwięcej autobusów do Dalhousie odjeżdża z położonego 80 km dalej Pathankotu. Podróż trwa około 4 godzin i kosztuje 34 INR.

Z Dalhousie jeżdżą autobusy do Amritsaru, Dźammu, Dharamsali (10 godz.) i Śimli (16 godz.). Przejazd do Dharamsali i Śimli będzie trwał znacznie krócej, jeśli podróż rozpoczniemy z Pathankotu. Z Dalhousie do Ćamby kursują dziennie cztery autobusy (2 godz., 18 INR).

Z Dalhousie do Pathankotu można również dostać się taksówką. Przejazd trwa dwie godziny i kosztuje 620 INR.