Delhi – wizy, ośrodki kultury

Przedłużanie wiz oraz inne dokumenty

W Foreigners’ Registration Office (Urzędzie Rejestracji Obcokrajowców), które mieści się w Hans Bhavan, niedaleko dworca kolejowego Tilak Bridge uzyskuje się zezwolenia na wjazd do zamkniętych obszarów, takich jak na przykład Asam. W tym chaotycznym miejscu, w którym nadal pracuje się bez planu i organizacji, przy delikatnym nacisku i ponagleniu zaskakująco szybko można otrzymać owo zezwolenie. Potrzebne są cztery zdjęcia; można je zrobić zaraz, tanio, u fotografa na zewnątrz. Urząd jest czynny codz. od 9.30 do 13.30 oraz od 14.00 do 16.00.

Chętni do pozostania w Indiach jeszcze parę dni więcej, w tym samym urzędzie uzyskają 15-dniowe prolongowanie wizy. Natomiast ubiegający się o wizę na czas dłuższy, powinni najpierw udać się po specjalny druk do Ministry of Home Affairs (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) przy Khan Market, a potem dostarczyć go do Foreigners’ Registration Office (Urzędu Rejestracji Obcokrajowców; około 15 INR za dojazd rikszą). Przedłużenie wizy o 15 dni zwykle jest darmowe, natomiast przedłużenie wizy o miesiąc kosztuje już 800 INR (wymagane 4 fotografie). Gdy, i jeśli w ogóle, zgoda na przedłużenie wizy zostanie wydana, należy wrócić do ministerstwa, gdzie na podstawie owej zgody otrzymuje się przedłużenie. Niezwykle trudno uzyskać przedłużenie 6-miesięcznej wizy; teraz, w większości przypadków jest to raczej nierealne. Jeśli pobyt w Indiach trwał dłużej niż 6 miesięcy, należy przed powrotem do kraju postarać się o „zaświadczenie zwolnienia od zobowiązań podatkowych”. W tym celu trzeba udać się do Foreign Section of the Income Tax Departament (sekcji zagranicznej Wydziału d/s Podatku Dochodowego; (**3317826), która mieści się tuż za rogiem Hans Bhavan, w Central Revenue lłuilding na Vikas Marg i okazać dowody wymiany gotówki. Jest całkiem prawdopodobne, że przy wyjeździe z Indii nikt
nie zapyta o to zaświadczenie. Urząd za-mkn. od 13.00 do 14.00.

Wywóz jakichkolwiek przedmiotów mających ponad 100 lat wymaga zezwolenia. W razie wątpliwości należy kontaktować się z kierownikiem działu starożytności Indii: Director Antiquities, Archeological Survey of India Janpath, *3017220 (Archeologiczna Placówka Badawcza).

Biblioteki i ośrodki kultury

Duży wybór książek posiada American Center, Kasturba Gandhi Marg 24 (*3316841); czynne: 9.30-18.00. O wiele bogatsza jest biblioteka British Council, Kasturba Gandhi Marg 17 (*3710111), lecz formalnie jedynie członkowie mogą korzystać z księgozbioru. Czynne: wt.-sb.,

10.00-18.00. Inne ośrodki kultury: Allian-ce Fransaise (*6440128), D-13 South Exten-tion Part II; wioski (*6449193), Golf Links Rd; japoński (*3329803), Ferozshah Rd 32; rosyjski (*3329102), Ferozshah Rd 24.

Sapru House przy Barakhamba Rd jest towarzystwem zajmującym się badaniami nad ludnością świata i ma dobrą bibliotekę. W India International Centre (*619431), obok mauzoleum Lodich, odbywają się cotygodniowe wykłady z ekonomii, sztuki i innych dziedzin naukowych prowadzone przez hinduskich i obcych specjalistów.

W Sangeet Natak Akademii (*387248), Ferozshah Rd 35 odbywają się warsztaty aktorskie; centrum posiada bogate archiwum.

Agencje turystyczne

Agencja Student Travel Information Center (*3327582) w Imperial Hotel jest licznie odwiedzana przez turystów, aczkolwiek bilety, jakie oferuje, nie należą do najtańszych. Tu wyrabia się lub przedłuża studencką legitymację ISIC. Rzetelną, zgodnie z wieloma opiniami, agencją turystyczną jest Aerotrek Travels (*3715966), Mercantile Building, sekcja E. Ci zaś, którzy krążą po Connaught Place, oferując bilety ze zniżką, są najczęściej ludźmi nie zasługującymi na zaufanie. Należy więc uważać.
Polecaną agencją turystyczną z uwagi na dobrą organizację podróży po Indiach jest Outbound Travel (*603902), Safdar-jang Enclave B-2/50.

Istnieje także kilka agencji na Pahar-gandźu, które potrafią zatroszczyć się o niezasobnych turystów będących jeszcze na ulicy lub w kawiarni.

Ludzi o grubszych portfelach, podróżujących po Indiach i za granicę, obsługują liczne agencje turystyczne skupione w większości na Connaught Place, m.in Cox & Kings (*3320067), Sita World Tra-vels (*3311133) czy Travel Corporation of India (*3312570).

Księgarnie

Na Connaught Place jest wiele znakomitych księgarni. Można tu znaleźć ciekawe indyjskie wydania, albo też zaopatrzyć się w kilogramy tanich „harlekinów”, idealnych na podróż indyjskimi pociągami (jeśli ktoś nie lubi wiedzieć, co jest za oknem, albo przyjechał tu specjalnie, żeby sobie poczytać). Lepsze księgarnie to New Book Depot, pod nr. 18 w sekcji B, Connaught Place; English Book Depot; Piccadilly Book Storę, Shankar Market 64; Oxford Book Shop, sekcja N, Connaught Place; Bookworm, Arteria 4, 29 B, Connaught Place. Duży wybór antykwarycznych i rzadkich książek posiada Prabhu Book Service, Hauz Khas Village.

W ulicznych kioskach, rozrzuconych w wielu miejscach Connaught Place, szczególnie na Sansad Marg obok Kwality Re-staurant, są różne książki w taniej oprawie. Można spróbować sprzedać zakupione tu wcześniej książki, jeśli po przeczytaniu znajdują się jeszcze w dobrym stanie.

Pomoc medyczna

Wielu turystów, dyplomatów oraz innych ekspatriantów poleca East West Medical Centre (*699229, 623738), Golf Links Rd 38. Jest dobrze wyposażone, lekarze znają się na swoim fachu. Opłaty, jak na indyjskie warunki, są dosyć wysokie, lecz jeśli ktoś chce mieć dobrą opiekę, to warto się tam leczyć.

Całą dobę przyjmuje Ali India Institute Of Medical Science (*661123), Ansari Nagar. Polegać można również na szpitalu Dr Ram Manohar Lohia (*3311621), Baba Kharak Singh Marg oraz szpitalu Ashok (*608407), Błock AB, 25 A; Safdarjang Enclave.

Po karetkę pogotowia należy dzwonić pod nr 102.

Inne

Zainteresowani kupnem nowego motoru Enfield niech pójdą do Essaar przy Karol Bagh w Jhandi Walan Extention. Przy Karol Bagh w Inder Motors lub Madaan Motors potrzebujący wybiorą używany rower oraz zakupią części.