Delhi – komunikacja

Taksówki

Tuż po wyjściu z międzynarodowego terminalu lotniska jest miejsce, gdzie płaci się z góry za taksówkę do centrum, 280 INR. Wiele razy zdarzało się, iż taksówkarz robił w środku nocy małą rundkę po okolicy, po czym woził turystów od hotelu do hotelu (głównie w okolicy Karol Bagh) pozorując, że nie ma miejsc, aż wreszcie wysadzał ich przy hotelu, proponujący wygórowaną cenę, nawet do 150 USD. Taka sytuacja może się komuś zdarzyć wyłącznie wyrodku nocy, kiedy nie ma możliwości przejścia do innej taksówki czy autorikszy oraz w stosunku do turystów, którzy do Indii przyjechali po raz pierwszy, o czym kierowca zorientował się podczas rozmowy.

Należy pamiętać, że wiele tanich hotelików jest zamykanych (a nawet zaryglowanych) od północy do około 6.00. Przylatując późno w nocy, ma się więc ograniczone możliwości wyboru noclegu. Jeśli ktoś zdecyduje się na wzięcie taksówki w środku nocy do centrum, niech zaraz ostentacyjnie zapisuje numer rejestracyjny samochodu. W czasie jazdy nie należy wierzyć w żadne historyjki o „hindusko-muzułmańskich rozruchach” w miejscu, do którego turysta jedzie, ani o tym, że wszystkie hotele są przepełnione. Jeśli kierowca będzie się narzucał ze swoimi propozycjami, po prostu trzeba zmienić taksówkę.

Ten kto jest w Indiach po raz pierwszy, a samolot wyląduje w Delhi w środku nocy, zamiast narażać się na wspomniane kłopoty, niech zaczeka parę godzin w holu terminalu. W dzień ryzyko zabłądzenia i bycia oszukanym jest o wiele mniejsze.

Na terminalu krajowym, wewnątrz budynku znajduje się punkt rezerwacji taksówek. Dojazd taksówką na Connaught Place kosztuje 98 INR plus 2 INR za każdy bagaż. Taksówkarze na zewnątrz budynku lotniska proponują zwykle o wiele wyższe ceny.

Taksówka z Connaught Place pod międzynarodowy terminal lotniska kosztuje około 150 INR.

Autobus

W godzinach szczytu należy za wszelką cenę unikać przejazdów autobusem. Jeśli to możliwe, najlepiej będzie wsiąść na pierwszym przystanku i wysiąść na końcowym, na przykład przy Regal Cinema czy Plaża Cinema na Connaught Place. Prawdopodobieństwo, że turysta znajdzie miejsce i nie zostanie stratowany, jest wówczas znacznie mniejsze. Miejsca po lewej stronie autobusu są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Kilka autobusów Delhi Transport Corporation oraz autobusów prywatnych kursuje na stałych trasach, niestety, tych samych.

Autobus #505, Super Bazaar lub Jan-path, naprzeciwko Imperial Hotel – Kutab Minar; autobus #101, Connaught Place – międzystanowy dworzec autobusowy przy Kashmir Gate (Bramie Kaszmiru), autobusy #620 i #630, Connaught Place, spod Dźantar Mantar – Ćanakjapuri; autobusy #101, #104, #139, Regal Cinema – Czerwony Fort. Cena biletu na krótkie trasy, na przykład tej ostatniej wynosi 1 INR.

Taksówki i autoriksze

Taksówki i autoriksze bez wyjątku posiadają liczniki, lecz przestarzałe, i kierowcy nie chcą ich używać. Odmawiają wprost lub tłumaczą, że nie działają. Prawdą jest, że powinni z nich korzystać, lecz straszenie kierowców policją kończy się gromkim śmiechem. Należy wobec tego zawsze ustalać cenę przed odjazdem. Zwykle i tak płaci się więcej niż trzeba. Wyjątkowo zdarza się, że kierowca włączy licznik, nim zdąży się cokolwiek powiedzieć. W rejonie dworca kolejowego New Delhi oraz lotniska można polegać na licznikach. Jest tu zbyt dużo policji i kierowcy boją się oszukiwać. Zaś w godzinach szczytu czy w drodze na lotnisko w środku nocy, radzimy ustalić cenę. Inaczej kierowca może żądać wyższej zapłaty zgodnie z nowym cennikem. Cennik czasami jest czytelny, ale zwykle trudno cokolwiek dojrzeć. Cóż zrobić? Należy użyć wszelkich możliwych argumentów, by nie przepłacić kursu i pomimo złości oraz protestów kierowcy zapłacić umiarkowaną cenę.

Kurs z Connaught Place do Czerwonego Fortu kosztuje około 35 INR taksówką, 20 INR autorikszą. Cena waha się w zależności od ruchu, w godz. od 23.00 do 5.00 dopłata w taksówce wynosi 25%, w autorikszy 20%.

W Delhi jeżdżą także sześcioosobowe szybkie autoriksze, które mają ustalone trasy i ceny. Są polecane szczególnie w godzinach szczytu. Na Connaught Place zaczynają kurs spod Palika Bazaar, a kończą w Starym Delhi, przy fontannie na Ćandni Ćauk, przejeżdżając także obok Czerwonego Fortu; 2 INR od osoby.

Rower i riksza rowerowa

Rowery są świetnym środkiem komunikacji, szczególnie w okolicach Nowego Delhi, gdzie ulice są szerokie, dobrze utrzymane i – jak na indyjskie warunki -niezbyt zatłoczone. Przy przejeździe przez bardzo ruchliwe ronda obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. W innych sytuacjach ruch odbywa się prawidłowo. W New Delhi wszędzie można dojechać rowerem, nawet pod Kutab Minar i do innych interesujących nas obiektów znajdujących się na południe od centrum. Jedynie w okresie gorącego lata wycieczki rowerowe po mieście mogą okazać się utrudnione, wręcz niemożliwe.

W Delhi, co dziwne, niewiele jest wypożyczalni rowerów. Na Pahargańdźu zaprasza Mehta Electricals na Main Bazaar, obok hotelu Kesri przy Rajguru Rd; rowery są stare, ale w dobrym stanie, 20 INR/dzień plus 400 INR depozytu, pn. zamkn.

Riksze rowerowe mają zakaz wjazdu w okolice Connaught Place i do New Delhi. Wygodne są na dojazdy do Connaugt Place oraz poruszanie się po Pahargańdźu i Starym Delhi.