Samolot

Wylot poza Polską

Jedną z możliwości taniej podróży lotniczej do Indii jest wylot z innej stolicy europejskiej. Szczególnie interesująco przedstawiają się ceny biletów z Londynu, gdzie konkurujące ze sobą linie lotnicze i biura podróży oraz duża ilość osób podróżująca właśnie w tamtym kierunku, sprawiają, że ceny są bodajże najniższe na świecie. W Londynie najlepiej przejrzeć ogłoszenia w tygodnikach Time Out i City Limits, popołudniówce Evening Standard bądź w bezpłatnych magazynach przeznaczonych dla podróżującej młodzieży, dostępnych w specjalnych pojemnikach przy wyjściach z większych stacji metra (np. TNT). Niektóre z wymienionych gazet dostępne są wPolsce w oddziałach British Council. Oto adresy kilku sprawdzonych firm: Trailfuiders, High Street Kensington 194, London W8 7RG (0171/9383939) lub Earls Court Rd 46, London W8 (0171/9383366); STA, Old Brompton Rd 74, London SW7 (0171/ 9379962) lub Euston Rd 117, London NW1; Quest Worldwidc (O181/5473322), Castle St, Kingston 29, Surrey KT11ST oraz Bridge the World (0171/9110900), Ferdinand St 1-3, Camden Town, London NW1. Większość agencji turystycznych w tym kraju jest zrzeszona w Stowarzyszeniu Brytyjskich Agentów Podróży (ABTA). Jeżeli agencja, z której usług się korzysta, nagle zbankrutuje, ABTA zwraca koszty lub wyszukuje inne biuro turystyczne, które zajmie się obsługą poszkodowanego. Gwarancji tej niestety nie dają agencje, które nie są członkami ABTA. Jednak niezwykle korzystne pod względem finansowym oferty sprawiają, że nie brak im klientów.

Najtańsze bilety w obie strony na trasie Londyn – Delhi kosztują poniżej 500 $ poza sezonem (w sezonie nieco więcej). Oczywiście do tej ceny doliczyć należy jeszcze dojazd z Polski oraz ewentualne koszty związane z poszukiwaniem najtańszej oferty. Jeśli posiadasz się kartę kredytową (np. Visa lub Master Card), bilet możesz zarezerwować telefonicznie z Polski, podając numer karty.

Ceny biletów lotniczych sprzedawanych na kontynencie są zwykle nawet dwukrotnie wyższe od cen, jakie płaci się w Londynie.

Bilety lotnicze dookoła świata

Wiele osób przybywa do Indii w ramach lotniczej podróży dookoła świata. Bilety lotnicze dookoła świata (tzw. Round-the-World – RTW), mogą być dwojakiego rodzaju: jedne sprzedawane są przez linie lotnicze, drugie – przez agencje turystyczne.

W pierwszym przypadku dwóch lub więcej przewoźników zawiera umowę, dzięki której można podróżować na znaczne odległości z jednym biletem, lecz wyłącznie samolotami tych linii. Określony jest tylko okres ważności biletu oraz liczba przystanków, trasę natomiast można ustalać sobie dowolnie, pod warunkiem, że nie zmienia się zasadniczego kierunku podróży. W porównaniu z pełnopłatnymi biletami, dzięki którym można podróżować dowolnymi liniami zrzeszonymi w IATA (Stowarzyszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego) aż do wyczerpania przyznanego limitu kilometrów, bilety te narzucają turystom pewne ograniczenia, jednak ich stosunkowo niska cena sprawia, że wciąż cieszą się dużą popularnością.

Jeśli w danym systemie uczestniczą linie Air India, to można wówczas zaliczyć kilka przystanków także w Indiach. Przeciętna cena biletów dookoła świata waha się w granicach 1250-2500 S.

Drugi rodzaj biletów dookoła świata to bilety sprzedawane przez agencje podróży, które same układają trasę. Ceny są najczęściej konkurencyjne, ale za to wybór niezbyt wielki i trzeba sztywno trzymać się szlaku narzuconego przez agencję.

Tanie bilety w Indiach

Tańsze bitety lotnicze można kupić zarówno w Bombaju, jak i Kalkucie, ale najlepiej udać się w tym celu do Delhi. Opłaty za przelot z Delhi do europejskich stolic wahają się między 5000 a 7000 INR, nieco mniej kosztuje podróż z Bombaju. Najlepiej skorzystać z usług takich linii lotniczych, jak LOT, Aerofłot, Kuwait Airways, Syrian Arab Airways lub Iraqi Airlines.

Mimo iż najtańsze bilety sprzedawane są w Delhi, większość samolotów udających się do Europy, Azji południowo-wschodniej, Afryki i Australii odlatuje z Bombaju. Jeżeli ktoś ma zamiar udać się na wschód, a więc do Bangladeszu, Birmy lub Tkjlandii, powinien raczej zakupić bilet w Kalkucie, a nie w Delhi.

Bangladesz

Samoloty Bangladesh Biman i Indian Airlines kursują z Kalkuty do Dakki (cena biletu -32 $) oraz Ćitagongu (40 $). Wielu turystów podróżuje także samolotami Biman z Kalkuty do Bangkoku, głównie ze względu na niskie ceny biletów oraz przystanek w birmańskim Rangunie. Przewoźnik zazwy-czj zapewnia bezpłatny nocleg w czasie przerwy w podróży, która ma miejsce w Dakce, ale na bilecie powinna znajdować się odpowiednia adnotacja. Bez niej będziesz musiał szukać zakwaterowania na własną rękę.

Birma

Ponieważ między Indiami a Birmą, a także innymi krajami sąsiadującymi z tym państwem, brak przejść granicznych, jedyną drogą, jaką można się do niego dostać, jest droga lotnicza. Samoloty birmańskiego przewoźnika (Myanma Airways) kursują na trasie Kalkuta-Rangun. Do Rangunu można również dotrzeć z Dakki za pośrednictwem linii Bangladesh Biman.

Turyści powracający z Bankoku do Kalkuty przez Birmę płacą 240 $ za przelot liniami Thai, zaś 225 $, jeżeli podróżują samolotami Myanma Airways.

Malezja

Niewielu turystów decyduje się na podróż samolotami kursującymi między Indiami a Malezją, gdyż o wiele mniej kosztuje lot z Tajlandii. Otwarto jednak połączenia między Penangiem i Kuala Lumpur a Madrasem.
Bilety w jedną stronę na samolot Malaysian Airlaine System (MAS) zPenangu sprzedawane są w agencjach turystycznych za ok. 780 RM$, a więc po stosunkowo niskich cenach. Bilet w jedną stronę z Kuala Lumpur do Bombaju kosztuje 700 RM$, zaś w obie strony -1275 RM$. Za przelot z Kuala Lumpur do Delhi trzeba zapłacić 700 RMS, zaś podróż ta w obie strony kosztuje 1070 RMS.

Malediwy

Za przelot zTriwandrum do Małe płaci się 63 $, o wiele mniej niż wyniosłaby podróż z Kolombo (Sri Lanka).

Nepal

Royal Nepal Airlines Corporation (RNAC) oraz Indian Airlines obsługują turystów udających się z Indii do Kathmandu. Oba towarzystwa oferują 25% zniżki dla podróżnych, którzy nie przekroczyli 30. roku życia.

Samoloty do Kathmandu odlatują z lotniska w Delhi codziennie. Lot trwa około godziny i kosztuje 142 $.

Inne miasta indyjskie posiadające połączenia lotnicze z Katnmandu to: Bombaj (257 $), Kalkuta (96 $) i Benares (71 $). Połączenie z Benaresu stanowi ostatnią część niezwykle popularnej wśród turystów trasy Delhi-Agra-Khadżuraho-Benares-Kathmandu.

Aby podziwiać z okna samolotu malownicze góry, które rozciągają się na trasie Del-hi-Kathmandu i Benares-Kathmandu, trzeba zarezerwować sobie miejsce po lewej stronie.

Pakistan

Pakistan International Airlines (PIA) oraz Air India obsługują trasę między Karaczi a Delhi (75 $) oraz Lahore i Delhi (140 $). Samotoly kursują również z Karaczi do Bombaju.

Singapur

Można tutaj zakupić bilety po znacznie obniżonych cenach. Przelot z Singapuru do Delhi w obie strony kosztuje 900 $.

Sri Lanka

Niewielu turystów decyduje się odwiedzać Sri Lankę, ze względu na toczące się na północy tego kraju walki. Ponieważ od pewnego czasu przestały kursować promy, łączące Sri Lankę z innymi krajami, można się tu dostać jedynie samolotem.

Samoloty do Kolombo, stolicy tego państwa, wylatują z Bombaju, Madrasu (najczęściej), Tiruććirappalli oraz Triwandrum.

Tajlandia

Turyści przybywający z Azji południowo-wschodniej i udający się w głąb kontynentu najczęściej wybierają lotnisko w I3ang-koku, ze względu na dogodne i tanie połączenia z Kalkutą, Rangunem (Birma), Dakką (Bangladesz) oraz Kathmandu (Nepal). Bilet w jedną stronę na oblegany przez turystów kurs z Bangkoku do Kathmandu kosztuje 220 $, zaś w obie strony – 400 $. Bilet z Bangkoku do Kalkuty przez Birmę wjedną stronę kosztuje ok. 270 $.