Manali

Noclegi

Ceny zakwaterowania zmieniają się w zależności od sezonu. W Manali szczyt sezonu przypada na okres od kwietnia do czerwca i od połowy września do początku listopada, i wtedy ceny są najwyższe. Na przełomie lipca i sierpnia noclegi tanieją o 60%. Najmniej turystów przybywa od grudnia do lutego (z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia). W tym okresie nieczynnych jest wiele hoteli. Turyści planujący przyjazd do Manali w zimie muszą liczyć się z dodatkowym wydatkiem 50 INR, tyle kosztuje bowiem piecyk elektryczny. W recepcji wszystkich hoteli powinna znajdować się taryfa opłat za noclegi.

Jadąc do Manali, trzeba przygotować się, iż natrętni naganiacze będą czekać na przystanku autobusowym i namawiać do wynajęcia oferowanego przez nich zakwaterowania. Najmniej malownicze położenie mają hotele w centrum miasta. Znacznie ładniejsza jest zachodnia część Manali; specyficznego uroku dodają jej rosnące tu nadal jabłonie.

Jeśli wszystkie hotele są już zajęte, można wynająć dom. Ponieważ hoteli wciąż przybywa, maleje liczba domów do wynajęcia. W szczycie sezonu miesięczny pobyt kosztuje zaledwie 1000 INR. Tak niska cena jest jednak wykładnikiem bardzo skromnych warunków.

Noclegi – najtańsze Old Manali Poszukując zakwaterowania, większość turystów wybiera spokojne Stare Manali. Na prawo od prowadzącego tam mostu jest kilka niedrogich hoteli. Niestety, urok odbierają im coraz liczniejsze nowoczesne i o wiele droższe domy noclegowe. Pobyt w pokoju dwuosobowym w pensjonatach Rising Moon i River-side kosztuje 120 INR.

Osoby szukające ciszy powinny po przejściu przez most udać się na lewo. Po chwili dojdą do hotelu New Bridge View, oferującego pokoje ze wspólną łazienką za 30-40 INR oraz nieco większe pokoje za 50-100 INR. Wiadro ciepłej wody kosztuje 3 INR.

Jednym z lepszych hoteli w okolicy jest Veer Paying Guest House (2410). Nocleg w pokoju z łazienką kosztuje 50-70 INR, wiadro ciepłej wody 5 INR. Na miejscu można też zamówić posiłki. Pobliski Di-plomat Guest House oferuje znacznie droższe, choć mniej atrakcyjne pokoje. Zaletą są jednak piękne widoki na pola gorczycy i góry.

Najbliżej Old Manali usytuowany jest hotel Krishna (3071), prowadzony przez sympatyczną rodzinę. Pokoje ze wspólną łazienką kosztują 50 INR. Obecnie hotel jest rozbudowywany.

Manali Na obrzeżach centrum położony jest jeden z tańszych hoteli w mieście, Sukhiran Guest House. Nocleg w sali sypialnej kosztuje 20 INR, a w pokoju dwuosobowym 125 INR.

Kierując się na północny zachód od centrum, dojdziemy do hotelu Kalpana, jednego z najstarszych w mieście. Za nocleg w starej części budynku płaci się 150 INR (pokój z łazienką i ciepłą wodą), nowsze pokoje wynajmowane są za 200 INR.

Noclegi – średnia kategoria

Najwięcej hoteli średniej kategorii znajduje się w pobliżu głównej ulicy. Właściwie każdy stojący tu budynek jest hotelem. W recepcji znajdują się taryfy opłat; pokoje kosztują ok. 300-400 INR, a po sezonie 100-200 INR. Do najpopularniejszych miejsc w tej części miasta należą m.in. Rock Sea, Diamond, Skylark, Chelsea, Kanna, Shiwalik, Raj Pałace, Hill View, Mona Lisa i Park View.

W prowadzonym przez HPTDC hotelu Rohtang Manalsu (tr2332) pokoje dwuosobowe są w cenie 300-50p INR, a nocleg w pokoju czteroosobowym kosztuje 350 INR. Niewątpliwą zaletą jest wspaniała panorama okolicy.

Najciekawsze hotele i pensjonaty usytuowane są z dala od centrum. Hotel Tourist (2297), tuż przy drodze prowadzącej do Old Manali, oferuje pokoje z balkonem, Ty łazienką i ciepłą wodą za niewysoką, jak na Manali, cenę 400 INR (po sezonie 200 INR).

Nieco dalej, przy tej samej ulicy, znajduje się najstarszy pensjonat w mieście, John Banon’s Guest House. Budynek był dawniej siedzibą radży. Noclegi kosztują 225-450 INR. Do wynajęcia jest tylko jeden pokój jednoosobowy, część pokoi dwuosobowych mieści się w dobudowanym segmencie hotelu. Te same ceny obowiązują przez cały rok.

Noclegi – najdroższe

Najdroższym hotelem w Manali jest Holiday Inn (2262, faks 3312), 3 km na południe od centrum, po lewej stronie rzeki. Cena pobytu w pokoju dwuosobowym wraz z pełnym wyżywieniem wynosi 2800-5000 INR. Po sezonie ceny maleją o 30%. Wysoki koszt noclegów gwarantuje wszelkie wygody.

Hotel Shingar Regency (2252), w zachodniej części miasta, ma pokoje dwuosobowe za 1390 INR. Nieco taniej jest w położonym po lewej stronie rzeki, prawie 1,5 km od centrum, hotelu Manali Ashok (2331). Koszt pobytu w pokoju dwuosobowym z wydzieloną częścią dzienną wynosi od 700 do 1000 INR. Dodatkową atrakcją są wspaniałe widoki na pokryte śniegiem szczyty wokół Manali. Po sezonie zniżki sięgają 40%.

Gastronomia

Manali posiada dobrze rozwinięte zaplecze gastronomiczne. Przy głównej ulicy znajduje się Mount View Restaurant. Zimą można się tu ogrzać przy stojącym na środku piecu. Przeważają potrawy chińskie i tybetańskie – polecamy zupę thalumejn; atmosferę umila muzyka. Bliżej centrum, przy bocznej uliczce, znajdźmy Mayur Restaurant (2448). Turyści wybierający się tu na kolację powinni wcześniej zarezerwować stoliki. Jednym ze smaczniejszych dań jest przyrządzony na sposób tandori pstrąg machali za 35 INR.

Wiele osób przychodzi do nieco mniejszej restauracji Mona Lisa, słynącej ze smacznych dań (zwłaszcza pstrąga) i dobrej muzyki. Chinese Room, przy poczcie, specjalizuje się w potrawach chińskich, indyjskich i kontynentalnych.

W tej samej części Manali znajdują się jeszcze dwie godne polecenia restauracje. Pierwsza to serwująca wyłącznie dania wegetariańskie Swami’s Madras. Smaczne thali kosztują tu 30 INR. Naprzeciwko Sukhiran Guest House usytuowana jest Moc Restaurant, oferująca m.in. momo z kurczaka za 30 INR, makaron singapurski za 34 INR oraz sukijaki z kurczaka za 55 INR.

Jednym z niewielu miejsc, w których przetrwała atmosfera starego Manali, jest Peter’s Restaurant, niedaleko Bank State of India. Ten nieco zaniedbany, choć nadal bardzo popularny lokal, odwiedzają głównie turyści wyruszający w góry. Można się tu zaopatrzyć w domowej roboty dżem, masło orzechowe, chleb razowy i musli. Za 100 g sera cheddar trzeba zapłacić 70 INR. Duże zainteresowanie wzbudza u gości napis „Jeśli chcesz zażywać narkotyki, rób to w lesie, nie tutaj”.
Turystom poszukującym tanich restauracji polecamy tradycyjne lokale dhaba, skupione przy głównej ulicy, naprzeciwko biura turystycznego. Kamal wyróżnia się dużym wyborem smacznych potraw.

Kilka dość dobrych restauracji znajduje się też w Old Manali. Za najlepsze uważane są Ish Cafe, nad rzeką, oraz Shiva Garden Cafe. W German Bakery pieką pyszne bułeczki z cynamonem (12 INR), ciemny chleb (18 INR) oraz zupełnie niezłe croissant za 6 INR.