Benares (Waranasi)

Meczet Alamgira

Wódz Marathów, Beni Madhaw Rao Scin-dia wzniósł niegdyś w tym miejscu świątynię poświęconą Wisznu. Cesarz Aurangzeb zburzył ją i postawił meczet, który pozostał do dziś mieszaniną elementów hinduskich i muzułmańskich. Dolna część budowli jest w całości hinduska.

Świątynia Bharat Mata

Świątynia (Bharat Mata Tempie) poświęcona Indiom jako matce, zamiast wizerunku boga czy bogini posiada marmurowy relief przedstawiający mapę Indii. Otwarcia świątyni dokonał Mahatma Gandhi. Wstęp do niej mają także niehindusi.

Fort Ram Nagar i muzeum

XVII-wieczny fort (Ram Nagar Fort), stojący po drugiej stronie rzeki, jest siedzibą maharadży Benaresu. Muzeum posiada interesującą kolekcję starych, srebrnych i brokatowych palankinów dla dam dworu, srebrne siodła na słonie, replikę łoża królewskiego, bogate brokaty oraz zbrojownię, eksponującą miecze i stare armaty (fort otw. 9.00-12.00, 14.00-17.00; 1,50 INR).

Możliwości wypoczynku Baseny Hotele, w których z basenu mogą skorzystać nie tylko rezydenci: Hindustan International (100 INR), Varanasi Ashok (75 INR), Clarks Varanasi (100 INR).

Joga W Malawija Bhawan, na terenie uniwersytetu odbywają się kursy jogi oraz wykłady z hinduskiej filozofii.

Kursy, których ceny znacznie się różnią, prowadzi też wielu prywatnych nauczycieli. Warta polecenia jest Yoga Clinic przy Man Mandir 16/19 (obok ghatu Man Mandir), gdzie jogin Prakash Shankar Vyas proponuje siedmiodniowe kursy podstaw jogi.

Rejs łódką po GangesieDojechanie rikszą pod ghaty przed świtem nie nastręcza wielu kłopotów, podobnie jak samo zorganizowanie rejsu. Pod większymi ghatami, na przykład Dasaswamedh, cumuje wiele łódek. Zdarza się, że rikszarze zawożą turystów pod ghaty małe, gdzie niewielka ilość łódek praktycznie uniemożliwia targowanie się. Wynajęcie łódki na godzinę powinno kosztować około 25 INR. Czasami organizowaniem porannych rejsów po Gangesie zajmuje się Indyjska Korporacja ds. Rozwoju Turystyki – ITDC.

Wycieczki

Biuro ITDC organizowało niegdyś wycieczki objazdowe po Benaresie i okolicach. Ostatnio ten dobry zwyczaj zanikł, podobno tymczasowo. Informacji o tym, czy ktoś te wycieczki organizuje, czy nie, można zasięgnąć w każdym biurze turystycznym. Program porannych wycieczek obejmował ghaty na Gangesie, kilka świątyń i uniwersytet. W czasie wycieczek popołudniowych zwiedzano Sarnath i fort Ram Nagar.

Noclegi

W przestronnej i spokojnej dzielnicy Can-tonment hotele mają wysoki standard, mieszczą się przy szerokich ulicach i posiadają ogrody. O nocleg łatwo także w nowszej części miasta, rozciągającej się na południe od dworca kolejowego i autobusowego. Przy Gangesie nieco chaotyczne, kolorowe, zatłoczone uliczki, emanują atmosferą świętego miasta. Hoteliki w tej starej części Benaresu są najtańsze. Dodatkowo, bliskość rzeki daje możliwość odwiedzania ghatów o każdej porze dnia. Łatwiej znieść tu upały, gdyż nad rzeką jest chłodniej.

Niezależnie od tego, jaki wybierzesz hotel, uważaj na rikszarzy. Większość z nich związana jest z siatką naganiaczy i dostaje od niektórych hoteli prowizję. Jeśli rikszarz nie będzie chciał cię zawieść do hotelu tłumacząc, że jest on „zamknięty”, „przepełniony”, „spalił się”, „runął do wody”, czy też „niebezpieczny z racji problemów hindusko-muzułmańskich”, znaczy to jedynie, iż hotel ten nie płaci rikszarzom prowizji. Gdy zdecydujesz się na hotel w starej części miasta, najlepiej dojedź rikszą pod ghat Dasaswamedh i stamtąd udaj się pieszo.

Noclegi – najtańsze i średniej kategorii

Rejon dworca kolejowego Kilka tanich hoteli znajduje się naprzeciw dworca kolejowego Varanasi Junction. Są to hotele mato atrakcyjne i pozbawione jakiejkolwiek atmosfery. Hotel Glory (46812) posiada pokoje z łazienkami w cenie 60/90 INR. W hotelu Amar (43509) pokój bez łazienki kosztuje 50/80 INR, z łazienką 80/ 100 INR. Nieco tańsze są hotele Raj Kamal i Diwan.

Tourist Bungalow (43413) leży niedaleko dworca kolejowego i autobusowego. Dysponuje ogrodem, toteż nie narzeka na brak klientów. Ale ceny mają się nijak do proponowanego standardu. Łóżko we wspólnej sali kosztuje 25 INR, jedynka/dwójka z łazienką 100/125 INR, z air-coolerem 150/200 INR, z klimatyzacją 275/350 INR. Obsługa hotelowa nie stara się udzielić jakiejkolwiek pomocy zatrzymującym się tu podróżnym. Przy hoteliku działa stanowe biuro informacji turystycznej, które również – za przeproszeniem – olewa swoją robotę.

Tuż przy Tourist Bungalow tańsze pokoje oferuje hotel Relax (o 43503). Cena waha się od 60/90 INR za pokój bez łazienki, do 75/125 INR za pokój z łazienką i 125/ 175 INR – za pokój z klimatyzacją. Hotel Relax, jak i inne w tym rejonie, cieszy się dużą popularnością wśród turystystów, gdy Tourist Bungalow nie ma już wolnych miejsc.

Obok restauracji El Parador wyremontowano niedawno stary hotel Sandona (jedynka/dwójka/trójka z łazienką od 80/ 120 INR).

Między dworcem kolejowym a autobusowym znajduje się kilka hoteli, w których bywa hałaśliwie. Ceny w hotelu Nar Indra (o 43586) wynoszą 125/155 INR lub 300/350 INR za pokoje z klimatyzacją.

Na dworcu Varanasi Junction dwójki wretiring rooms kosztują 50 INR, 75 INR z klimatyzacją, zaś łóżko we wspólnej sali 15 INR.

Rejon Cantonmentu

W dzielnicy Canton-ment, na północ od dworca Varanasi Junction, większość hoteli ma wysoki standard. Pośród nielicznych tańszych miejsc warto wymienić popularny Tourist Dak Bungalow (n 42182) przy The Mail. Rozbicie namiotu w ogrodzie kosztuje tylko 20 INR, ale cena pokoi jest znacznie zawyżona – 100/ 250 INR. Przy hotelu działa przyzwoita restauracja.

Hotel Surya (rt 385930), tuż za hotelem Clarks Varanasi, posiada wspaniały ogród, a także dobrą chińską restaurację. Jedynka/dwójka kosztuje 75/90 INR, pokoje klimatyzowane 275/300 INR.

Kilka hoteli skupionych jest także przy ulicy Patel Nagar, odchodzącej od dworca kolejowego. Jedynka/dwójka z łazienką w najtańszym Temples Town (n 46582) kosztuje 90/130 INR. Pokoje wychodzące na ulicę nie mają okien.

Każdy pokój w sąsiednim hotelu Vaibhav (» 46466) ma dywan, telewizor, łazienkę z ciepłą wodą i wannę (200/ 250 INR, z klimatyzacją 375/450 INR). Hotel jest czysty, zadbany. Podobny standard oferuje hotel India (o 43309). Za jedynkę/dwójkę trzeba tu zapłacić 175/ 250 INR lub 300/400 INR (klimatyzacja). Pokoje w nowej części budynku mogą być trochę droższe. Hotel ma własną restaurację i bar.