Benares (Waranasi)

Podróżowanie

Samolot Biuro Indian Airlines (tr 43746), mieści się w dzielnicy Cantonment, obok Hotel de Paris (otw. 10.00 -13.15; 14.00 -17.00). Przedstawiciel ModiLuft (tr 46477) urzęduje w hotelu Vaibhav. Biuro Sahara India Airlines (tt 44853) znajduje się blisko ronda w La-hurabir.

Kilka rejsów Indian Airlines zaczyna się bądź kończy w Benaresie. ModiLuft oraz specjalny turystyczny samolot codziennie latają na trasie Delhi – Agra – Khadźuraho – Benares i z powrotem.

Ceny biletów: Delhi – 74 USD, Agra -57 USD, Khadźuraho – 39 USD. Samoloty Indian Airlines odbywają cztery loty w tygodniu do Lakhnau (29 USD), Bombaju (148 USD), Bhubaneśwaru (69 USD) oraz codzienne loty do Kathmandu (71 USD).

Autobus Z dworca autobusowego, vis-a-vis dworca kolejowego Varanasi Junction odchodzą częste autobusy do Dźaunpuru (16 INR; 2 godz.), Allahabadu (31,50 INR; 3,5 godz.) Lakhnau (72 INR; 9 godz.) Faj-zabadu (51 INR; 7 godz.) i Gorakhpuru (56 INR; 6,5 godz.). Do Sonauli kursują autobusy deluxe (7.00, 18.00, 19,00; 100 INR, 9 godz.) oraz zwykłe autobusy (5.00, 6.00, 20.,00; 81 INR).

Do Khadźuraho nie ma bezpośredniego połączenia. Najlepiej dojechać pociągiem do Satny, a stamtąd autobusem ( 3-4 godz.).

Pociąg Głównym dworcem kolejowym w Benaresie jest Varanasi Junction (Vara-nasi Cantonment). Skomputeryzowana kasa biletowa mieści się w oddzielnym budynku (otw. pn. – sb. 8.00 – 20.00, nd. 8.00 – 14.00).

Niewiele pociągów obsługuje linię Delhi – Benares – Kalkuta. Większość pociągów z Delhi do Kalkuty zatrzymuje się na stacji Mughalseraj, 12 km na południe od Benaresu. Do Mughalseraj jeżdżą autobusy (45 min.), tempa (10 INR) lub autoriksze (40 INR). Przejazd, szczególnie w autobusie, nie należy do najprzyjemniejszych. Ulica Grand Trunk Rd zawsze jest koszmarnie zakorkowana. Na dworcu w Mughalseraj można przenocować w retiring roonis (dwójka 60 INR). Hotele naprzeciw dworca są brudne i nieprzyjemne.

Nepal Do granicy nepalskiej lepiej dojechać autobusem niż wąskotorową kolejką. Do przejścia granicznego w Sonauli, via Gorakhpur, odjeżdżają rano i wieczorem autobusy państwowe (autobus zwykły 81 INR, deluxe 100 INR; 9 godz.).

Prywatna linia ma dodatkowe połączenia do Kathmandu i Pokhary. Cena 250 INR obejmuje przejazd i nocleg w jednym ze spartańskich hotelików Sonauli. O wiele korzystniejszy jest dojazd prywatnym autobusem do Sonauli (deluxe 150 INR, zwykły autobus dużo tańszy). Istnieje wówczas możliwość wyboru hotelu na granicy oraz autobusu do Kathmandu lub Pokhary (nepalski odpowiednik 70 INR).

Komunikacja

Lotnisko Lotnisko Babatpur leży w odległości 22 km od miasta. Autobus na lotnisko odjeżdża spod hotelu Vaibhav w dzielnicy Cantonment, zatrzymuje się przy większości hoteli Cantonmentu (10.30, 14.30; 25 INR).

Aby dokonać rezerwacji, należy dzwonić pod nr 46477. Autoriksza na lotnisko kosztuje 80 INR, zaś taksówka około 140 INR.

Autobus W centrum miasta, niedaleko ghatów znajduje się przystanek autobusowy Godaulia. Na przystanek Lanka łatwo dojść spod uniwersytetu. Bilet na trasie dworzec kolejowy – Godaulia kosztuje 1 INR. Najwygodniej wsiąść na pierwszym przystanku, ponieważ autobusy w Benaresie bywają bardzo zatłoczone.

Autoriksza i tempo Mają stałe trasy, a na tych trasach ustalone ceny (1-3 INR). Są niezwykle zatłoczone. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz zabrać ze sobą większy bagaż.

Przejazd spod dworca kolejowego (północne wyjście) pod wieżę telewizyjną Cantonmentu kosztuje 1 INR, zaś pod budynek Sądu Cywilnego 2 INR (autoriksze kierujące się na Sarnath).

Przy południowym wyjściu dworca stoją autoriksze i tempa do Lahurabiru, pod budynek Sądu Cywilnego i do Godaulii (3 INR).

Riksze rowerowe i rowery Zrikszarzami nie sposób ustalić rozsądnej ceny – i to jest podstawowa prawda, o której trzeba zawsze pamiętać. Przejazd rikszą rowerową na odcinku dworzec kolejowy – Godaulia (niedaleko ghatu Dasaswamedh) powinien kosztować około 10 INR, lecz rikszarz z pewnością zażąda dwa razy tyle. Zaś za „dwie rupie w każde miejsce” – jak brzmią obietnice – rikszarz zawozi do hotelu, od którego dostaje prowizję, zawartą w cenie pokoju.

W rejonie Lanka można wynająć rowery (około 15 INR/dzień).