Benares (Waranasi)

Hotele – najdroższe

Hotel de Paris (tr 46601) mieści się w zniszczonym budynku, i nie zasługuje na miano hotelu trzygwiazdkowego. Co prawda wśród zieleni ogrodu bieleją stylowe arkady, lecz całość aż prosi się o porządny remont pod okiem dobrego architekta. Nocleg w hotelu kosztuje 550/760 INR w pokojach z klimatyzacją. Za śniadanie płaci się 105 INR, za lunch lub obiad 165 INR. Hotel respektuje karty kredytowe American Express, Visa i Diners.

Czterogwiazdkowy hotel Hindustan International (o 57075; faks 352374) to nowy, betonowyy budynek w centrum miasta. Pokoje kosztują 1150/2000 INR (klimatyzacja, w łazienkach wanny). Przy hotelu znajduje się basen. Hotel Varanasi Ashok (o 46020; faks 348089), tuż przy hotelu Clarks w dzielnicy Cantonment, posiada cichy ogród i basen, lecz ma gorszy standard niż Hindustan International. Cena pokoi: 1196/2000 INR.

Hotel Clarks Varanasi (tr 348501; faks 348186) jako jedyny pochodzi jeszcze z czasów brytyjskich. Dziś wygląda bardzo nowocześnie. Za pokój z klimatyzacją płaci się 1195/2250 INR (przy hotelu basen). Pośród hoteli tej klasy Clarks Varanasi jest zdecydowanie najlepszy i bardziej popularny niż równie drogi hotel Taj Ganges (tr 348301; faks 322067). Pokoje z klimatyzacją kosztują od 75/90 USD.

Tuż obok Clarks Varanasi stoi hotel Ideał Tops (n 348091; faks 348685), który oferuje dobrze wyposażone, klimatyzowane pokoje w cenie 28/35 USD.

Gastronomia

Rejony dworca kolejowego i Lahurabiru

Najkorzystniejszym miejscem na posiłki w Benaresie jest restauracja na dworcu kolejowym. Podaje smaczne śniadania i dobrą herbatę. Smaczne, aczkolwiek nieco przy-drogie potrawy serwuje restauracja przy Tourist Bungalow. Z kolei chińska restauracja Mandarin oferuje dania niedrogie, jednak nawet mało wyrobiony smakosz spostrzeże, że chińskie to one raczej nie są. Za rogiem działa przyzwoita Most Welcome Restaurant.

W dzielnicy Lahurabir, za kinem znajduje się Winfa, najlepsza (prawdziwa!) chińska restauracja, w której ceny dań wahają się pomiędzy 15 a 40 INR. W restauracji Poonam w hotelu Pradeep można zamówić bardzo smaczne dania kuchni indyjskiej (główne danie około 40 INR). Restauracja ma dobrą obsługę. Warto spróbować, jak smakuje oryginalny deser kuchni mogolskiej szahi tukra, czyli chleb zapiekany w kremie z orzeszkami (polecany dla smakoszy pud-dingów).

Najlepsza w tym rejonie jest modna restauracja El Parador, która podaje między innymi zupy, sałatki, fettuccine (rodzaj dania na makaronie), placek kukurydziany z nadzieniem mięsnym i sosem chili (enchi-lada), gulasze, ciastka czekoladowe i kawę cappuccino.

Miejsce, jako że dobre, nie należy do tanich. Główne danie kosztuje tu około 70 INR. W restauracji można zamówić także zestawy z naleśnikami, puree ziemniaczanym lub kaszą (40 INR jeden zestaw).

Smaczne dania oferuje restauracja hotelu Buddha, zaś na tej samej ulicy działa wiele lokalików typu dhaba, podajacych tanie indyjskie potrawy.

Rejon Cantonmentu Do najtańszych restauracji w dzielnicy Cantonment zalicza się Tourist Dak Bungalow, ale jedzenie nie wy różnią się niczym szczególnym. W chińskiej kuchni specjalizuje się hotel Surya (główne danie 35 INR).

Przyzwoitymi restauracjami są Palki w hotelu Vaibhav oraz Amber w hotelu India. Obok hotelu Taj Ganges działa snack-bar Burger King, sprzedający m.in. wegetariańskie odpowiedniki hamburgerów.

Stylowe restauracje otwarto w hotelach Clarks i Taj Ganges.

Godaulia i Stare Miasto Restauracja Aces New Deal oferuje śniadania i przekąski Menu jest urozmaicone, można usiąść na małym dziedzińcu na zewnątrz. To niezbyt urokliwe miejsce cieszy się jednak dużą popularnością wśród turystów.

100-letnia restauracja Jalyog, przy głównym placu w dzielnicy Godaulia serwuje kaćauri (smażony chleb puriz warzywami) oraz wyjątkowo smaczne samosy. Nazwa restauracji widnieje w języku hindi, pod nią malutkimi literami napisano nazwę angielską.

Najlepszą wegetariańską restauracją w okolicy jest Keshari, w małej przecznicy od Dasaswamedh Ghat Rd. Główne danie kosztuje około 20 INR. Restauracja Yelchico (w suterenach) podaje dobre wegetariańskie i mięsne potrawy z typowego chińsko-indyj-sko-kontynentalego menu (główne danie 30 – 45 INR). Jako jedna z nielicznych restauracji sprzedaje piwo (40 INR). Podobne ceny ma chińska restauracjaMonga. Ayyars Cafe serwuje smaczną masalę dosę i inne lekkie posiłki.

Kameralna restauracja Garden przygotowała menu specjalnie dla Europejczyków. Wokół tarasu ustawiono rośliny doniczkowe, popołudniami panuje tu cień. Ceny są niskie, dania podawane estetycznie.

Na parterze Golden Lodge mieści się mała, całkiem dobra restauracjaJednak czasami zarówno kelnerzy, jak i kucharze wystawiają nerwy wygłodniałych gości na ciężką próbę, zmuszając ich do nieznośnie długiego oczekiwania.

Ganga Fuji i Blue Diamonds, blisko Złotej Świątyni, oferują przyzwoite potrawy. Wieczorami odbywają się tu koncerty klasycznej muzyki indyjskiej.

Popularnością cieszą się również restauracje przy hotelach Trimutri Guest House, Yogi Lodge i Shanti Guest House. Smaczną masalę dosę (8 INR) podaje Sunita Cafe, niedaleko Sri Venkateshwar Lodge.

Nie opodal kina Lalita czynna jest re-stauracjaSindhi, podająca bardzo smaczne wegetariańskie jedzenie. Rikszarze dobrze znają nazwę kina, natomiast o restauracji po raz pierwszy usłyszą od ciebie.

Domeną kuchni Benaresu są słodycze. Po tej samej stronie ulicy Madhur Jalpan Grih oferuje niebiańskie łakocie. Miasto słynie z wysokiej jakości betelu. Państwowy sklep sprzedający bhang (rodzaj marihuany) mieści się przy ulicy prowadzącej do dobrze oznakowanego Shanti Guest House.

Rozrywka

W Benaresie życie nocne nie istnieje. Dwa razy w tygodniu, w International Musie Centre blisko ghatu Dasaswamedh, odbywają się recitale klasycznej muzyki hinduskiej. Ekrany kin okupują bezwartościowe filmy, kręcone w niezliczonej ilości w Bombaju (filmy hollywoodzkie!).

Zakupy

Benares słynie z najpiękniejszych w Indiach jedwabnych brokatów i sari. Niestety wielu kupców to oszuści, nie wspominając o naganiaczach (obecni także w tej branży). Przyjęcie zaproszenia na herbatę oznacza zgodę na pójście do sklepu. Turystów wręcz zmusza się do kupna. Jeśli upierasz się, że nic nie kupisz, może się zdarzyć, że zapłacisz za herbatę, a nawet za prąd! Uważaj na pracowników hotelu, w tym kierownika, którzy rzekomo znają tanie miejsca zakupów. Cena w takich sklepach zawsze będzie około 30% wyższa, ponieważ obsługa hotelowa musi dostać prowizję.

Najtańsze jedwabne brokaty można dostać na bazarze Golghar, niedaleko poczty głównej. Sklepy Golgharu zaopatrują się w towar bezpośrednio u wytwórców. Zawsze jednak trzeba zwracać uwagę na jakość wyrobu. Dla laików jedwab z domieszką bawełny nie różni się niczym od czystego jedwabiu. W rejonie Ćowk na Starym Mieście skupiają się wszystkie duże sklepy z jedwabnymi brokatami. Stałe ceny posiada Główne Centrum Handlowe Wyrobów Rękodzielniczych (Cottage Industries Em-porium) w dzielnicy Cantonment.

Należy uważać przy kupnie sitary, tradycyjnego instrumentu muzycznego. Wprawdzie popularyzator sitary, Ravi Shankar, mieszka w Benaresie (jeśli nie podróżuje do krajów Zachodu), lecz nie gwarantuje to dobrej jakości każdego wyrobu. Warto polecić Triveni Musie Centre przy Kewalgali Lane 19/3, niedaleko ghatu Dasaswamedh. Nad wejściem wiszą plakaty reklamujące muzyczne recitale, odbywające się w tym miejscu.