Delhi – Gastronomia

Rejon Pahargańdźu

Main Bazaar na Pahargańdźu skupia wiele tanich restauracji, które najchętniej gpszczą turystów zza granicy. Usytuowane są wzdłuż zachodniego krańca Main Bazaar. Diamond Cafe i Lords Cafe w hotelu Vishal mają duży wybór tanich potraw. Wart polecenia jest befcztyk z czosnkiem w Lords Cafe. Menu Diamond Cafe jest doskonałym przykładem bezbłędnie łamanej angielszczyzny. Popularną restauracją jest Leema na tarasie dachu hotelu Vivek.

Do budynku hotelu Vishal należy również restauracja Appetite, sąsiadująca z Lords Cafe. Kuchnia jest tu taka jak w poprzednich lokalach, może nieco wykwintniejsza. Główną atrakcją nie są smaczne pizze, lecz telewizja kablowa, dzięki której można oglądać międzynarodowe programy sportowe, a szczególnie sprawozdania z gry w krykieta. Tb przyciąga wielu turystów.

Nieco dalej na Main Bazaar działają budki ze stolikami na ulicy, które oferują za bardzo niskie ceny lekkie przekąski i dobrą herbatę.

Klimatyzowana Metropolis, w hotelu o tej samej nazwie, tuż za Rajguru Rd, proponuje zdecydowanie droższe posiłki niż pozostałe restauracje, jednak warte swojej ceny.

Old Delhi

W Starym Delhi, na zachodnim krańcu Ćandni Ćauk, oczekuje na gości wiele restauracji. Dobre wegetariańskie potrawy ma restauracja Inderpuri, Giani zaś oferuje smaczną masalę dosę. Mówi się, że najlepsze indyjskie słodycze w Delhi można kupić w Ghantewala, na Ćaudni Ćauk, niedaleko Sigandź Gurdwara. Tanie posiłki oferują budki restauracyjne ustawione wzdłuż ulicy, przed Dżami Masdżid (Wielkim Meczetem). Na międzystanowym dworcu autobusowym czynna jest tania ISTB Workers’ Canteen. Smaczne posiłki można dostać również w restauracji Nagrik należącej do Dehli Tourism (Delhijskiego Zarządu Turystyki).

W Starym Delhi znajdują się dwie dobrze znane droższe restauracje specjalizujące się w tanduri. Pierwsza, Tandoor, w hotelu President, Asaf Ali Rd, przy kempingu (Tourist Camp), ma wspaniałą obsługę (dwóch kelnerów), a ponadto przez szklane panneau widać kuchnię do przyrządzania dańtanduri. Spożywanie posiłków umilają dźwięki tradycyjnej indyjskiej sitary.

W pobliżu, na tej samej ulicy, w hotelu Broadway, mieści się restauracja Chor Bazaar („bazar złodziei”). Urządzenie restauracji wymagało niemało wysiłku; w środku zadziwiają niezwykłe przedmioty pochodzące z różnych bazarów, na przykład łóżko z baldachimem, stary samochód sportowy (służy za bar sałatkowy) oraz stara wiolonczela. Kuchnia jest dobra, choć nie rewelacyjna, główne danie kosztuje od 60 do 150 INR.

Tuż za rogiem, przy Netaji Subhash Marg, na Darajgandź, działa stara, słynna restauracja Mott Mahal. Warto zamówić tu dania tanduri, na przykład murga musalam. Porcje są ogromne, a późnym wieczorem z wyjątkiem wtorków koncertują muzułmańscy pieśniarze (kawwali).

Południowe Delhi

Na południe od Connaught Place mieści się kilka restauracji, ale do większości należy podjechać, na przykład taksówką. Na Ćanakjapuri, w eleganckim centrum handlowym Santushti (zob. rozdział Co kupić) otwarta jest restauracja Basil & Thyme, którą odwiedzają damy w jedwabnych sari i błyszczącej, złotej biżuterii. Warto to zobaczyć. Kuchnia i obsługa są wyśmienite, ceny bardzo wysokie.

Defence Colony jest jedną z elegantszych dzielnic na przedmieściach Delhi, a tutejsze centrum handlowe przyciąga delhijczy-ków z klasy średniej, którzy wieczorami, szczególnie w weekendy, przychodzą tu całymi rodzinami. Colonel’s Kababz oferuje kebaby, dania tanduri i owoce morza. Posiłki spożywa się na stojąco lub we własnych samochodach (kelnerzy nieprzyzwoicie przynaglają). Kuchnia restauracji Sagar jest uważana za najlepszą południowoindyjską kuchnię w całym Delhi; w weekendy kolejka do restauracji mierzy nierzadko 20 m!

W Hauz Chas (Haus Khas) znajduje się wielki kompleks gastronomiczny Village Bistro, w którym działa wiele restauracji: Al Capone (kuchnia włoska i kontynentalna), Darbar, Mohalla, Great Wall of China (kuchnia chińska), Golconda Ter-race (pikantna kuchnia z Andhra Prade-śu; ładny widok z okien restauracji). Inne restauracje w Hauz Chaz: Sukhotthai (kuchnia tajlandzka), TandooriNightsiDu-ke’s Pałace (sympatyczna włoska restauracja, w której niekiedy odbywają się wieczory jazzowe).

Restauracje hotelowe

Według opini rezydentów Delhi, najlepszą kuchnią mogą się pochwalić restauracje dużych 5-gwiazdkowych hoteli. Restauracja Bukhara, w hotelu Maurya Sheraton, jest uważana za najlepszą w mieście. Poleca dania tanduri, kuchnię Peszawaru (w pn.-zach. Pakistanie) oraz kuchnie środkowej Azji. Jest odpowiednim lokalem dla smakoszy… dużych porcji mięsnych potraw; główne danie: 200-350 INR. W hotelu mieści się druga restauracja/)///;! Phukt, nazwana tak od rodzaju kuchni, którą stworzyli nawabowie Awadhu (Lakhnau) około 300 lat temu. Niektóre potrawy przykrywa się warstwą paszteciku i dzięki parze dochodzą, a smakują jak żadne inne. Jest to bardzo oryginalny sposób przyrządzania posiłków dla dwóch osób plus napoje około 500 INR. Kawiarnia Shatranj, również w tym hotelu, podaje dobry barowy obiad; menu zmienia się każdego dnia.

Hotel Claridges posiada kilka restauracji. Dhaba oferuje zwyczajne, niewyszukane dania i urządzona jest tak jak restauracja typu dhaba; Jade Garden w postaci bambusowego gaju, specjalizuje się w kuchni chińskiej; restauracja Pickwick, z XIX-wiecznym angielskim wystrojem, serwuje dania europejskie; natomiast restauracja Corbetts inspirowana sławą wielkiego łowcy tygrysów Jima Corbetta, ma wygląd obozu łowieckiego, wraz z nagranymi odgłosami dżungli. To zrozumiałe, że w menu przeważają potrawy mięsne. Wszystkie powyższe restauracje mają umiarkowane ceny.

House ofMing, w hotelu Taj Mahal, zna-na jest jako restauracja seczuańska. W hotelu mieści się także restauracja Ha-veli, mająca duży wybór potraw; o 20.30 odbywają się tu koncerty muzyczne na żywo oraz tańce. W hotelu Hyatt mieści się seczuańska restauracja Pearls.

Baan Thai w hotelu Oberoi słynie z tajlandzkiej kuchni; obok w hotelu Holiday Inn Crowne Plaża czynna jest restauracja Orchid.

W hotelu Park na Sansad Marg można zjeść dobre barowe śniadanie za 125 INR (obsługa jest potworna).

W kilku tańszych hotelach działają dobre restauracje wegetariańskie. Smaczne thali przygotowują w restauracji Dasaparkash w hotelu Ambassador oraz w Woodlans należącej do hotelu Lodhi. W starym Imperial Hotel serwowane jest apetyczne śniadanie w ładnym ogrodzie na powietrzu.

Restauracja Osaka na Hauz Chas oraz restauracja Fujiya, Malcha Marg 12/48, Ćanakjapuri, specjalizują się w kuchni japońskiej.